Aysu, 7 Hedefin 2'sini Tamamladı...

Kuzey Kanalı'nı geçerek adını tarihe yazdıran 22 yaşındaki Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu, hedefinin 5 kanalı daha geçerek 7 Okyanus geçişini tamamlamak olduğunu dile getirdi.

Aysu, 7 Hedefin 2'sini Tamamladı...

Geçen yıl Manş Denizi’ni 16 saat 28 dakikada geçerek, parkuru geçen en genç Türk kadın yüzücü olan Aysu, geçen 9 Ağustos günü de Kuzey İrlanda ve İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı’nı 11 saat 48 dakika yüzerek geçip, bu kanalı geçen ilk Türk kadın ve en genç Türk sporcu unvanını kazandı.

Başarılı yüzücü için Milas– Bodrum Havalimanı’nda coşkulu bir karşılama yapıldı. Memleketi Bodrum’a dönen 22 yaşındaki Aysu Türkoğlu, yeni hedefinin 7 Okyanus geçişini tamamlamak olduğunu dile getirerek şunları söyledi;

“O anki bitirişimden sonra kayalıklara çıkıp Türk Bayrağını açabilmiş olmak benim için çok büyük bir mutluluk verici bir şey. Özellikle bunu Cumhuriyetimizin 100. yılında yapabilmiş ve başarabilmiş olmak beni çok gururlandırıyor. Buradan tüm kadınlarımıza ufak da olsa bir ilham kaynağı olabilmişimdir. O anda geçiş yapmış olduğum kanal, oldukça zorlu bir parkur. Parkurun zorluklarından bahsedecek olursam da hem denizanaları, hem soğuk su. Bunların hepsiyle baş edebilmek cidden sağlam bir mental güç gerektiriyor. Tabi ki de zorluk çekebiliyorsunuz o an ama ben olabildiğince bu tür parkurlarda işin pozitif kısmını ele alan birisiyim ve bundan besleniyorum diyebilirim. O anki geçişe bir senedir hazırlanıyorum. Bu geçiş boyunca bunu düşünerek ve o anda kalmayı hissederek bunu yaptım. O yüzden çok mutluyum.”

Kuzey Kanalı’nın geçişi esnasında yorulduğunu fakat vazgeçmeyi hiç düşünmediğini dile getiren Türkoğlu, “Belli bir süre sonra yorgunluk başlıyor ancak o anda ne kadar güzel ve pozitif şeyler düşünürseniz o kadar o yorgunluğu düşünmeniz azalmış oluyor. Bu yüzden ne kadar kötü şeyler düşünürseniz o kadar da yorgunluğunuz artıyor. Bundan kaynaklı olarak da ben mümkün olduğunca onu düşünmeyip akışta ve o anki su hissiyatında kalmaya çalışıyorum. Hiç düşünmediğim tek şey de vazgeçmek. Çünkü ben buna hazırlanmak için senelerimi, aylarımı veriyorum ve bunun karşılığını alabilecekken neden kaybetmeyi düşüneyim kafasıyla bunu hiç düşünmüyorum bile.”

Bodrum’a dönüşündeki karşılamanın kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Aysu Türkoğlu, “Mükemmel bir karşılama yapıldı. Zaten Bodrum’a, yuvama döndüğümde bir önceki karşılamada, yani Manş’ta da aynı şeyleri yaşamıştım. Bunda da beni mutlu edici, çok duygulandırıcı bir andı. Buradan hepsine tekrar çok teşekkürler.” dedi. 

Sağlık durumundan da bahseden genç yüzücü, “Geçen seneki geçişte oldukça sıkıntılarım olmuştu, özellikle omuz bölgelerimde ancak bunda çok çok daha az. Ne kadar uzun mesafe yüzsem de ne kadar denizanası çarpmış olsa da hepsi belli bir süre sonra geçti. Şu anda sadece sağ omzumda çok az bir ağrı var. Onu da zaten fizyoterapistlerimle halledeceğim çok şükür.” ifadelerini kullandı.

Aysu Türkoğlu, “Yeni hedefinin 7 Okyanus’u geçmek olduğunu dile getirerek “Hedef, kalan 5 kanalı, yani 7 Okyanus’u tamamlamak. Ben şu anda hem Manş’ı hem de Kuzey Kanalı’nı geçmiş olarak 7 Okyanus dediğimiz 7 parkurun 2 tanesini bitirmiş bulunmaktayım. Kaldı 5 diyorum ve şimdiki hedefim de onlar.” diye konuştu.