BAFA GÖLÜ ÇEVRESİNE DE RES GELİYOR!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bafa Gölü'nün güneyindeki ormanlık arazide rüzgar...

BAFA GÖLÜ ÇEVRESİNE DE RES GELİYOR!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bafa Gölü'nün güneyindeki ormanlık arazide rüzgar enerji santrali (RES) kurulmasını öngören imar planına onay verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü de kuşlar için tehlike arz eden türbinlerin göç dönemlerinde durdurulması, koşulların yerine getirilmesi şartıyla plana onay verdiği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayen Enerji'nin Bafa Gölü'nün güneyindeki orman alanında kuracağı rüzgar enerjisine dayalı Akbük II Rüzgar Enerji Santrali (RES) için imar planı değişikliği yaptı. Milas ve Didim sınırlarında, Bafa Gölü'nün hemen güneyinde kalan arazi için uygulama imar planı teklifi, bakanlığın onayından sonra Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

Akbük Rüzgar Enerji Santraline ait Rüzgar Enerji Santrali Nazım İmar Planı hazırlandı. Planda, 5 adet türbin yerleşim alanı ile santral içi yollar planlandı. Akbük Rüzgar Enerji Santrali Uygulama İmar Planı’na göre toplam kurulu gücü 10 megawat olan beş adet rüzgar türbini kurulacak yatırım sahasının tamamının, orman mülkiyetinde yer aldığı ve RES için planlanan arazide inşa faaliyetlerine başlanabilmesi için Orman Bakanlığı'ndan kesin izin ve yer tesliminin alınması gerektiği belirtildi. Plana göre, ormanlık alanda, 50 metrelik kanatları taşıyacak boyuttaki TIR’ların geçişi için yollar oluşturulacağı da öğrenildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ise imar planına, kurulacak olan rüzgar enerji santralinin kuşların göç yolu üzerinde olduğu gerekçesiyle şartlı onay verdi. Buna göre, kuşlar için tehlike arz eden türbinlerin göç dönemlerinde durdurulması, bölgede yaban hayatının izlenerek raporlar hazırlanması gerektiği ifade edildi.