BAFA İÇİN KURTULUŞ PROJESİ!

Bafa Gölü ve Büyük Menderes Deltası’nın ulusal sulak alan statüsüne alınması için...

BAFA İÇİN KURTULUŞ PROJESİ!
Bafa Gölü ve Büyük Menderes Deltası’nın ulusal sulak alan statüsüne alınması için ilk resmi girişim başlatıldı. Bakanlığın kabul etmesi halinde göl ve çevresinde koruma anlayışı sorun üzerine değil, çözüm üzerine olacak.

Aydın Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Nihat Andaç, Bafa Gölü ve Büyük Menderes Deltasının ulusal sulak alan statüsüne kavuşturulması için teklif sunacaklarını belirtti.

Her yıl kirlilik haberleriyle gündeme gelen Bafa Gölü ve çevresinin bakanlığın kabul etmesi halinde kurtuluşu olabilecek ilk resmi girişime göre, bu alanda koruma anlayışı sadece ihbar üzerine değil, sürekli hale gelmiş olacak. Alanın bilim insanlarınca elde edilen raporlara göre korunması planlanıyor.

Milas’taki Bafa Gölü için müjdeli denebilecek nitelikte haber Aydın Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürü Nihat Andaç’tan geldi. Andaç, yaptığı yazılı açıklamada, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği çerçevesinde 23 Temmuz 2014'te toplanan Aydın İli Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nun ilk toplantısını yaptığını bildirdi.

Toplantıda alınan kararlar uyarınca Aydın-Muğla sınırlarında yer alan Bafa Gölü ve Büyük Menderes Deltası’nın “ulusal sulak alan” statüsüne kavuşturulması adına teklifinin yapılmasının kararlaştırıldığını belirten Andaç, şunları kaydetti:

"Ankara’da toplanacak olan Ulusal Sulak Alan Komisyonu (USAK) bünyesinde değerlendirilecek olan bu karar teklifi kabul gördüğü takdirde, söz konusu alan ‘ulusal sulak alan’ olarak tescil edilecek. Böylece bu alanların koruma anlayışının daha da güçlendirilerek sürdürülebilir bir kullanım anlayışı geliştirilecek. Yılda 2 kez toplanacak olan Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nun bir sonraki toplantısında Aydın ili yerel ölçeğinde önem arzeden diğer sulak alanlarında da envanter çalışmalarına başlanacak."