BAKAN AVCI BODRUMLU TURİZMCİLERLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm sektörü temsilcileriyle buluşmak üzere...

BAKAN AVCI BODRUMLU TURİZMCİLERLE BULUŞTU
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm sektörü temsilcileriyle buluşmak üzere Muğla'ya geldi. Bodrum’da da “Turizm Sektörü Buluşması”na katılan Bakan Avcı, “Kruvaziyerlerle turist getiren işletmelere de yolcu başına 30 dolar teşvik vermek üzere bakanlar kurulu kararımızı hazırladık” dedi.

Bardakçı Koyu’nda hizmet veren Salmakis Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla milletvekilleri Nihat Öztürk, Hasan Özyer, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu, partililer, daire amirleri, STK temsilcileri ile turizmciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Muğla Valisi Amir Çiçek yaptı. Vali Çiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin turizmcinin yanında olduğunu ve her türlü desteği verdiğini söyledi.

Daha sonra kürsüye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı geldi. Sözlerine toplantıya katılan herkesi selamlayarak başlayan Avcı, Homeros'un "Ebedi mavilikler ülkesi" olarak tasfir ettiği, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir'in "Başka yerde ölüp nur içinde yatılacağına, burada nur içinde yaşanır" dediği Bodrum'da sektör temsilcileriyle birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. 2016 yılının turizm açısından Dünya’daki tüm ülkeler için zor geçtiğine işaret eden Bakan Avcı konuşmasına şu sözlerle başladı;

"2016 yılı çok sıkıntılı geçtiği için biz hükümet olarak turizmle ilgili çok önemli adımlar attık ve ciddi tedbirler aldık, kredi borçlarının yapılandırılması gibi. Bu arada özellikle uçaklara sağladığımız yakıt desteği sektörde ciddi bir rahatlamaya neden oldu. Geçen yıl belirli firmalara verdiğimiz yakıt desteğini, bu yıl tüm yıla yaydık sadece charter uçuşlarına değil tarifeli uçuşlara da yakıt desteği sağlayacağız. Kurvaziyer turizmine de bu desteği vermek için çalışmalarımıza başladık. Teşvik vermek için Bakanlar Kurulu kararını hazırladık. Kurvaziyer turizmi gerçekten çok önemli. Özellikle bu bölgeler için kurvaziyer ile turist getiren işletmelere yolcu başı 30 dolar teşvik vermek üzere bakanlar kurulu kararımız hazır. Bunun müjdesini de buradan verelim" dedi.

Türkiye turizminin dünyada 6'ıncı sırada olduğunu da söyleyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemiz son 15 Yılda turizmde önemli bir başarı elde etmiştir. Devletimizin 2023 hedefleri düşündüğümüzde dünyada turizmde ilk altıya girerek turizmdeki başarısını göstermiştir. Turizm sektörü bir buçuk milyon insanımızı istihdam etti. Ülkemizdeki en önemli sektörlerden biridir anacak son dönemde dünya turizmi küresel terörden etkilenmiştir. Buna Türkiye'de dahildir. Bu darboğazın açılması maksadıyla 2016 yılında turizm acil eylem planı hamilesi başlatılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza da çağrı yaparak tatillerini ülkemizde geçirmelerini turizme büyük katkı sağlayacağını belirtmiştir. Avrupa'daki vatandaşlarımız düğünlerini bile Türkiye'de yapsa turizmde büyük katkısı olacaktır. İnşallah bu hamlelerle 2017 yılında turizmde etkili hamleler gerçekleştiririz. Yurt dışında yaptığımız fuarlarla da Turizm Bakanlığı olarak büyük faaliyetler içerisindeyiz" dedi.

Hindistan'dan 250 acente temsilcisini Türkiye'ye davet ettiklerini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki düğün potansiyelini tanıtmak için Hindistan'dan 250 acente temsilcisinin yol masraflarına biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak katkıda bulunarak desteklemeye başlıyoruz. Biz eğer sahip olduğumuz diğer turizm türlerini; kış turizmini, kongre turizmini, gastronomi turizmini, sağlık turizmini, eğitim turizmini, spor turizmini bu işlerin içine dahil ettiğimiz zaman, bunlarla ilgili çalışmalarımıza hız verdiğimiz zaman, sadece deniz, kum, güneşle altıncı sıraya gelmiş ülke olarak, inşallah ilk üçe girmememiz için hiçbir neden yok. Bunun için el birliğiyle çalışmamız gerekiyor" dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Avcı'nın sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladığı toplantı, basına kapalı olarak devam etti.