BALIK ÖMRÜ UZATIYOR!...

ABD'deki Harvard ve Washington Üniversitelerinden bilimadamlarının yaptığı bir araştırma,...

BALIK ÖMRÜ UZATIYOR!...
ABD'deki Harvard ve Washington Üniversitelerinden bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, özellikle somon gibi bazı balıklarda çokça bulunan Omega 3 yağ asidi fazla olan 65 yaş ve üzerindeki kişilerin ortalama 2,2 yıl fazla yaşadığını, bu kişilerin ölüm riskinin yüzde 27'ye kadar azaldığını ortaya çıkardı.

Kent Haber olarak, yapılan bu bilimsel araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgileri, mutfak kültüründe bolca deniz ürünleri ve balık bulunan Bodrumlular ve balık satıcıları ile paylaştık, vatandaşın bu konudaki düşüncelerini aldık.

Balık tezgahı önünde poşetini dolduran bir vatandaş balığın ömrü uzattığına pek inanmasa da vücuda başka faydalarının olduğunu düşünüyor. Balığın her şeye faydası olduğunu iddia eden tezgah sahibi ise tezgahların balık dolu olduğunu ve fiyatlarının da çok uygun olduğunu ifade etti. Balık düşkünü Hüseyin Cengiz isimli vatandaş ise hemen hemen her gün balık tükettiğini ve araştırma sonucuna inandığını söyledi.

Bilim adamlarının yaptıkları bu araştırma ile kanda yeterli Omega 3'ün bulunmasının, kalp-damar sağlığı açısından ne kadar önemli olduğuna bir kez daha dikkat çekilmiş oldu.