Bankalar Kriz Fırsatçılığı Yapıyor!..

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler sonrasında ekonominin çarklarının durması, 250 bine yakın işletmenin faaliyetlerine ara vermesi nedeniyle çeşitli önlem paketleri açıklayan hükumetin çağrı ve açıklamanın tersine prtaik hayatta bankalar vatandaşlara büyük zorluklar çıkarıyor. Vatandaşların kullandığı kredilerin ödemelerini erteleyeceğini deklare eden bankaların, erteleme sürecinde işi yokuşa sürdükleri iddia ediliyor. Erteleme yapan bazı bankalar da müşterilerine yüksek faiz uyguluyor.

Bankalar Kriz Fırsatçılığı Yapıyor!..

Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tüm finans kuruluşlarının kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma uygulamalarından özenle kaçınmasını istiyoruz. Kurumsal firmaların, KOBİ’lerin, bireysel kesimin geçici iş ve ciro kaybı veya benzeri nedenlerle gelir kaybı yaşayanların kredi borçlarıyla ilgili taksit, öteleme, yapılandırma, düzenleme taleplerine süratle ve olumlu cevap verilmelidir" sözlerinin yaşama geçirilmesini beklediklerini söylüyor.

Türkiye’de koronavirüsün ekonomiye etkileri göz önüne alınarak bankalara kredi ödemelerinde erteleme talepleri iletildi. İlk olarak devlet bankaları, daha sonra da özel bankalar erteleme yapacaklarını açıkladılar. 

Ekonomisi büyük oranda turizm sektörüne bağlı olduğu için koronavirüs salgınından ekonomik olarak en çok etkileyeceği yerlerin başında gelen Bodrum’da birçok vatandaş kredilerini erteletebilmek için bankaya koştu. Bankaların çoğu ertelemenin şubeden yapılamadığını ifade ederek vatandaşı çağrı merkezine yönlendirdi. Çağrı merkezini arayan vatandaş, internete yönlendirildi. Kredi erteletmek isteyenlerin birçoğunun, bu aşamada enerjileri tükendi. 

YÜKSEK FAİZ UYGULAMASI

Kredi ödemelerini erteleme aşamasına getirenler ise önlerine konan faizleri görünce şok oldu. İlçede yaşamını sürdüren bir vatandaşın 3 bin 500 TL kredi taksitinin 3 ay öteleme faizini, 4 bin TL olarak çıkarılınca vatandaş ertelemeden vazgeçti. Kimileri de “Bankalar bu dönemde bile fırsatçılık yaparak daha çok kar elde etmeye çalışıyorlar” diyerek isyanını dile getirdi. 

BANKALAR DERDİMİZE DEVA OLMUYOR

Koronavirüs salgınıyla yaşanan süreçten olumsuz etkilenen turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşmakta güçlük çektiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, durumdan yararlanan özel bankaların fırsatçılık yaparak daha ağır şartlarda kredi vermeye çalıştığını söyledi. Sürecin ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak amacıyla alınan kararların yaşama geçirilmesini beklediklerini anlatan İşler, "Bankalar derdimize deva olmuyor. Koronavirüs salgını yokmuş, her şey yolundaymış gibi, Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını hiç üzerlerine almamışlar gibi davranıyorlar" dedi.

Koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz etkisini azaltmak için alınan tedbirlerin turizm sektörünü sevindirdiğini belirten Mehmet İşler, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan ekonomik önlemlere ilişkin açıklamasında, finansal kurum ve kuruluşlarında kredi limiti olan firmaların likidite ve nakit ihtiyacına yönelik taleplerinin hızlıca karşılanmasının, kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gidilmemesinin önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, finans kuruluşlarından bu ortamda istihdamın korunması ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesine yönelik adımlar beklendiğini dile getirdi" ifadelerini kullandı.

ÖZEL BANKALAR FIRSATÇILIK YAPIYOR

Cumhurbaşkanınca açıklanan kararların karşılığını sahada göremediklerini belirten Mehmet İşler, limit arttırımı için kamu bankalarına başvurduklarında, bu konuda kendilerine tamim gelmediği, genel müdürlükten onay istenmesi gerektiği, onanmasının zaman alacağı gibi yanıtlar aldıklarını belirten İşler, durumdan yararlanan özel bankaların da fırsatçılık yaptığını söyledi.

DAHA AĞIR ŞARTLARDA KREDİ VERMEYE ÇALIŞIYORLAR

Özel bankaların koronavirüs salgını öncesinden daha ağır şartlarda, kimi zaman yüzde 16-17 faizle kredi vermeye çalıştığını anlatan Mehmet İşler, "Kimi özel bankalar, öteleme ve erteleme talepleri karşısında normal zamanda bile uygulanmayan oranlarda erteleme faizleri talep ediyor. Kredi ertelemelerinde temerrüt faizi uygulanıyor. Kredi yapılandırma taleplerinde pek çok şart öne süren özel bankalar, çok sayıda belge isteyerek bürokratik engel çıkarıyor" dedi. 

SEKTÖR İHTİYAÇ DUYDUĞU FİNANSMANA ULAŞAMIYOR

Yeniden yapılandırmalarda özel bankaların mevcut kredinin faizinden daha yüksek bir faiz uygulayabildiğini söyleyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özel bankalar Kredi Garanti Fonu ile protokol imzalayıp şirketlere destek vermeye yanaşmıyor. Başvurduğumuz şubeler, 'genel müdürlük protokolü imzaladıktan sonra kredi verebiliriz' cevabı veriyor. Bankaların tavrı yüzünden sektör ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşamıyor. Finansmana ulaşabilenler, zaten durumu iyi olanlar. Durumu zayıf olanların da limitleri arttırılmalı, onlara da yeni imkanlar sağlanmalı. Kamu bankaları ve özel bankalar, enerji dağıtım şirketleri, koronavirüs salgını yokmuş, her yer güllük gülistanlıkmış, her şey yolundaymış gibi, Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını hiç üzerlerine almamış gibi davranıyorlar. Bankalar derdimize deva olmuyor" dedi.