Barter Ticaretini Anlattılar

Bodrum’da “Barter Uygulamaları ve Potansiyel Barter Ticaretinin Bölgede Geliştirilmesi” konulu toplantı gerçekleştirildi.

Barter Ticaretini Anlattılar

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) 3 Nolu Meslek Komitesinin organizasyonu ile Komite Üyesi Selim Kısaoğlu'nun öncülüğünde BODTO konferans salonunda gerçekleşen toplantıda Garanti Barter şirketinin Satış Pazarlama Direktörü Turgut Karaçay ve Satış Pazarlama Yetkilisi Seval Korkmaz Şimşek, mal ve hizmetlerin takası anlamına gelen barter ticaretinin ne olduğu, avantajları ve Bodrum bölgesinde yaygınlaştırılması üzerine sunum yaptı. 

Garanti Barter Satış Pazarlama Direktörü Turgut Karaçay, toplantı öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada toplantı ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Pandemi dönemine kadar Bodrum’da da bir ofisimiz vardı. Pandemi döneminden sonra ofisimizi kapattık ama o dönemden kalan ve daha sonra genişleyen havuzumuzda Bodrumlu firmalara hizmet vermeye devam ediyoruz. Burada bugün sistemimizin sunumunu yapıyoruz, faydalarını anlatıyoruz. Biz, aslında geçmişten gelen takas sisteminin daha kurumsallaşmış halini işletiyoruz ve firmalar arasında ticareti geliştirmek üzere aracılık yapıyoruz. Bu üyeler arasında arz ve talepleri birleştirerek içinde barter işleminin de olduğu her türlü sektörde çalışabildiğimiz, ticari faaliyetler yürütüyoruz.”

Barter ticaretinin çok avantajının olduğunu dile getiren Turgut Karaçay, “Barter ticaretinin çok avantajı var. Öncelikle stoklarınızdan kurtulmak, atık kalan otel odalarının satışa döndürülmesi, atık kalan stokları kullanmak, gayrimenkul yatırımı yapmak gibi avantajları var. Bizim aslında yaptığımız finansal araç hizmeti. Bununla ticaretinizi genişletip yaklaşık 9 bin kurumsal firmanın bir havuzda ticaret yapmanızı sağlıyoruz. Bizler aslında firmalar için hem ürün ve hizmetlerini satmak üzere satış pazarlama faaliyeti yürütüyoruz. Bunun karşılığında oluşan bakiyeyi tüketmeniz için de sizler için satın alma faaliyeti yürütüyoruz veya gayrimenkul yatırımı yaptırıyoruz.” dedi. 

Toplantıyı organize eden 3 Nolu Meslek Komitesi Üyesi Selim Kısaoğlu ile ortağı Erdem Kısaoğlu ise şu açıklamayı yaptı;

“Biz, Sempati Mobilya olarak yaklaşık 3 yıldır Garanti Barter firmasının müşterisiyiz. Birçok ürünü sattık, satmaya da devam ediyoruz. Buradaki toplantının amacı, Bodrum’daki diğer işletmelerin de bu sisteme dahil olup ticaretlerini geliştirmelerini ivmelendirmeleri. Fayda getirmesi için bu toplantıyı organize ettik. Bunu BODTO 3 Nolu Meslek Komitesi aracılığı ile yaptık. Mahmut Başkanım da salonla ilgili bize yardımcı oldu. İnşallah güzel neticeler alırız. Biz de Bodrum ticaretine bir nebze katkıda bulunmak için işbirliklerine yelken açmak istedik. İnşallah kazanan Bodrum olur.”

Çok sayıda firma temsilcisinin katıldığı toplantıda Bodrum Ticaret Odası üyelerinin ticaret hacmini geliştirmek, cirolarında artış sağlamak, yeni müşteriler kazanmak için yapılabilecek çalışmalar da konuşuldu.