BİR DEĞİRMENİN RESTORASYON ÖYKÜSÜ

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Ocak ve Şubat ayı konferanslar...

BİR DEĞİRMENİN RESTORASYON ÖYKÜSÜ
Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Ocak ve Şubat ayı konferanslar serisi, Yüksek Mimar ve restorasyon uzmanı Şerife Türk Derin’in “Değirmen Restorasyonu” konulu konferansıyla başladı.

Mavi Galeride gerçekleşen konferansa Turgutreis Belediyesi Meclis Üyesi Tarık Eray Çakır, Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil, Mimar Dr. Suha Özkan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişi katıldı.

“Bodrum Değirmen Burnu Mevkii’nde bir Restorasyon Hikâyesi” başlığı ile sunumunu yapan yüksek mimar Derin, Değirmen Burnunda bulunan sekiz değirmenden bir tanesine uygulanan restorasyon çalışmalarını slayt gösterileri eşliğinde katılımcılarla paylaştı. Derin dinleyicilere, yapıların mimari özelliklerini, değirmen mekanizmalarının çalışma şeklini anlattı.

Yakın zamana kadar yaşamın tarımsal metotlarla yürütüldüğü Bodrum’da yel değirmenlerinin tahılların öğütülmesi için kullanıldığını hatırlatan Derin şunları söyledi:

“Restorasyon çalışmalarına ilk olarak röleve ve yerinde incelemelerle başladım. Değirmenlerin tam yapım tarihi ile ilgili net bilgiler yok. Yaklaşık 3 aylık bir çalışma ile Gümbet Değirmen Burnu mevkiindeki değirmenin restorasyon çalışmasını tamamladık. Ahşap mekanizmalar tamamen çürümüştü. Bu nedenle malzemeyi yeniden imal ettik” dedi.

Yarımada genelindeki değirmenlerin özelliklerine değinen Derin, şöyle konuştu:

“Değirmenlerin en güzel özelliklerinden bir tanesinin herhangi bir malzeme bozulduğunda sadece o bozulan malzemenin değiştirilebileceği, malzemenin lego gibi birbirine bağlantılı ve değirmenlerin en önemli diğer özelliğinin de rüzgârın geldiği yöne doğru üst mekanizmasının dönebilmesidir. Bu özellik değirmenlerin işlemesini daha da kolaylaştırmıştır” dedi.

Son olarak atölye çalışmaları esnasındaki videoyu da katılımcılarla paylaşan Derin, Değirmen Restorasyonu konusunda birçok bilgiyi katılımcılara aktardı.
Derin, konferansın son bölümünde katılımcıların sorularını da yanıtladı.