Bir Dokunuşla Hayatı Değişti...

Ölüme terk edilen üç yavru köpekten birini, Bodrum Belediyesi ile Hayvanseverler sayesinde Almanya'dan bir vatandaş sahiplendi. Geçici bir süre Ankara'da kalacak olan "Badem"in transferini Belediye Başkanı Ahmet Aras üstlendi.

Bir Dokunuşla Hayatı Değişti...

İki hafta önce Dağbelen’de yemek ve su bulamayacakları bir yerde ölüme terk edilen yavru köpekler, tesadüf sonucu hayvanseverler tarafından fark edilerek Turgutreis Geçici Hayvan Bakımevi’ne getirilmişti. Geçici yuvanın bulunmasının ardından, yavru köpeklerin en küçüğü Badem, Almanya’ya sahiplendirildi. Yurtdışı çıkış işlemleri tamamlanana kadar Ankara’da misafir edilecek olan Badem, Başkan Aras tarafından akşam uçağıyla Ankara’ya götürüldü.

BAŞKAN ARAS:"SAHİPLENMELERİN ARTMASI DİLİYORUM"

Ankara’da önceden planlanan birtakım ziyaretleri olan Başkan Aras, "Can dostumuzun sahiplendirilmesinden dolayı çok mutlu olduk. Yurtdışına çıkabilmesi için gerçekleştirilmesi gereken işlemler vardı, bu süreçte Ankara’ya götürülmesi gerekiyordu. Ben de programlarım dolayısıyla Ankara’ya gidecekken bu sorumluluğu severek üstlenmek istedim. Şimdi yeni yuvasına kavuşabilmesi için gerekli işlemler başlatılacak. Gösterdiği duyarlılık ve çabalarından dolayı gönüllümüz İnci Hanım’a, ona geçici yuva olarak sahip çıkan Bodrum’daki ailesi Ezgi ve Pınar Hanım’a, ayrıca Almanya’da bu dostumuzun yeni yuvası olacak Duru Hanım ve ailesine teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızdan ricam, hayvan dostlarımızın yaşam hakkına saygı göstermeleri ve onlara sahip çıkmaları. Biz belediye olarak bakımevlerimizde onların en iyi şekilde misafir edilmesi için çabalıyoruz, ancak onların ihtiyacı olan kendilerini aileden biri gibi hissedebilecekleri sıcak bir yuva. Bu sahiplendirmelerin artmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Başkanı ve belediye bakımevi gönüllüsü İnci Kutay da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İki hafta önce Dağbelen’de ücra bir yere bırakılan 3 köpek, tesadüfen fark edilerek Bodrum Belediyesi Turgutreis Bakımevi’ne getirildi. İçlerindeki küçük bebek çok ağlıyordu. Ona Badem ismini verdik, ayrıca fotoğraf ve video çekerek sosyal medyada geçici yuva ilanı açtık. Pınar Hanım görmüş ve çok üzülmüş, ona geçici yuva olmak istedi. Fakat kendi evindeki köpeği kıskanınca Badem, Pınar Hanım’ın kızı Ezgi’nin evinde kalmaya başladı. Derken iki gün önce Berlin’den Badem’i evlat edinmek isteyen Duru Hanım tarafından arandım. Fakat hemen Almanya’ya götürülmesi mümkün değildi, yaklaşık dört ay sürebilen işlemler vardı. Geçici yuvada onca zaman kalması mümkün değildi. Duru Hanım’ın annesi Ankara’da yaşıyor. Bu dört ayı orada geçirebilirdi ama Covid 19 salgını dolayısı ile Pet nakil aracı bulmak çok zordu. Acaba Badem’i Bodrum’dan Ankara’ya götürebilecek iyi birisi var mıdır diye bir ilan açtım. Kimse çıkmadı. Bir kişi hariç. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras. Başkan programları dolayısıyla Ankara’ya toplantıya gidecekti ve Badem’i de yolculuk planına dahil etti. Bugün Badem yeni adıyla Luna, Başkan Ahmet Aras tarafından Ankara’ya, geçici yuvasına teslim edildi. Örnek alınması gereken bu davranışı için Başkan Ahmet Aras’a sonsuz teşekkürler ediyoruz" şeklinde konuştu.

Badem, gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla Almanya’daki yeni yuvasına kavuşacak.

Öte yandan, terk edilen diğer iki yavru ise diğer canlar gibi Bodrum Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde sahiplenilmeyi bekliyorlar.