Bisikletçiler Bodrum'da Buluşacak

Son iki yıldır farklı ülkelerden 1000'e yakın bisiklet tutkununun katılımı ile Bodrum’da gerçekleştirilen Bodrum Halikarnas Granfondo Bisiklet Yol Yarışının üçüncüsü 20-21 Mayıs 2023 tarihinde Kısa ve Uzun Parkur olmak üzere iki ayrı rotada gerçekleştirilecek.

Bisikletçiler Bodrum'da Buluşacak

Geçtiğimiz yıl yanan ormanların motto olarak ele alındığı yarışta bu sene, #yaralarıbisikletlesaracağız mottosu ile deprem bölgesindeki çocuk ve gençlere bisiklet götürülmesi planlanıyor. 19 Mayıs'ta Bodruma gelecek bisiklet tutkunları, kullanmadıkları bisikletleri deprem bölgesindeki genç ve çocuklara götürmek üzere teslim edecekler. Yine organizasyon sonunda yeni alınacak bisikletlerle 11 ildeki genç ve çocuklara bisikletle moral olunacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliği tarafından desteklenen yarışma, Bodrum Kaymakamlığı himayelerinde Bodrum Belediyesi destekleri ile gerçekleştirilecek. Bu sene geçen yılki rotadan farklı olarak Bodrum’un kırsal alanında gerçekleştirilecek yarış, 57 km lik Kısa ve 82 Km lik Uzun Parkur’dan oluşacak.

Bodrum'un üçüncü kez önemli bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapacağını belirten Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, böyle önemli bir yarışın 3. kez Bodrum da düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi; "Biz sporun iyileştirici ve birleştirici gücüne inanıyoruz. Bir Organizasyonun 3.sünü yapabilmek gerçekten kolay değil. Bu sene yapacağımız bu etkinlikle depremden etkilenen 11 ildeki çocuk ve gençlerimize bisikletle moral vereceğiz." dedi.

Organizasyon süresince 18 Mayıstan itibaren sporcu, antrenör, mekanisyen, izleyici ve sporcu aileleri ile Bodrum Yarımadası'nda 5000 kişilik bir hareketlilik yaşanması bekleniyor. Bu önemli yarışı Kültür ve Turizm Bakanlığı TGA da destekliyor. 20-21 Mayıs'ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan organizasyona 14 Ülkeden 2000'e yakın sporcunun katılması bekleniyor. Yarışma ilgili detayların önümüzdeki günlerde yapılacak bir lansman toplantısı ile açıklanması bekleniyor.

JUNİOR GRANFONDO

Bodrum Halikarnas Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol yarışı kapsamında 20 Mayıs 2023 akşamı saat 18.00'da Kale önünde 17 metrelik özel hazırlanmış bir alanda 4-6 yaş grubunda 25 çocuk denge bisikleti ile Junior Granfondo yarışını gerçekleştirecek 4-6 yaş grubu kız erkek isteyen tüm çocukların katılacağı yarışmada tüm katılımcı çocuklara ödüller verilecek. “Baba anne beni de Bodruma götür” mottosu ile gerçekleştirilecek yarışmaya Bodrumlu ailelerde çocuklarını kayıt ettirebilecekler.

20-21 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 14 Ülkeden 2000'e yakın sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo yarışı öncesi 20 Mayıs 2023 de Bodrum Belediyesi önünden başlayıp Bodrum Kalesinin önüne kadar uzanan bir EXPO alanı yarışmacıların ve Bodrumluların ziyaretine açılacak. Alanda Sponsorların yanı sıra Bisiklet ekip ve teknik servislerinin yer aldığı stantlar yer alacak. Birbirinden değişik etkinliklerin de yer aldığı alanda yarışmacıların kayıt ve kit dağıtım işlemleri de gerçekleştirilecek.

Bodrum Granfondo kapsamında 20 Mayıs saat 14:00'da Pedallar Depremzede Çocuklarımız için dönüyor etkinliğinde tüm halkın katılımı ile bir de önemli bir Halk Sürüşü gerçekleştirilecek. 10 km lik sürüşe 7 den 77 ye tüm bisiklet dostları katılabilecek.

ÖDÜL TÖRENİ BODRUM KALESİNDE

20-21 Mayıs’ta Bodrum Yarımadasında düzenlenecek olan ve 14 Ülkeden 2000'e yakın sporcunun katılması beklenen Bodrum Halikarnas Granfondo Uluslararası Bisiklet Yol yarışının Ödül Töreni 21 Mayıs saat 14:00'da Bodrum Kalesi Sahnesinde gerçekleştirilecek. Erkeklerde 10, Kadınlarda 10 ve 2 kategoride de Genel Klasmanda dahil olmak üzere toplamda 66 sporcuya değişik ödüller ve madalyaların verileceği ödül töreni canlı olarak yayınlanacak.

BODRUM HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR

Organizasyon için parkurda ki yol çalışmalarına hız verildi. Bodrum’un bu önemli ve büyük organizasyonun altından başarı ile kalkacağını söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla il Temsilcisi İlker Cömert; "biz üzerimize düşeni fazlası ile yerine getireceğiz. Zaten spora özellikle Bisiklete çok önem veriyoruz. Bu organizasyon Turizm sezonu öncesi Bodrum'un hareketlenmesine hem de tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Bodrum Granfondo’nun ilk ikisini Bodrum Belediyesinin destekleri ile başarı ile gerçekleştirdiklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise ilk iki yıldaki eksikleri gidererek dünya çapında bir yarış olma yolunda güçlü adımlarla ilerleyen bu yarış Bodrumumuz için ayrı bir önem taşıyor dedi. Tüm bisiklet tutkunlarını Bodrum’a bekliyoruz" dedi.