BODRUM BELEDİYE GIDA A.Ş'YE ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!

Bodrum Belediyesi'nin %99'una sahip olduğu iktisadi işletmesi olan ve belediyeye...

BODRUM BELEDİYE GIDA A.Ş'YE ŞOK ÜSTÜNE ŞOK!
Bodrum Belediyesi'nin %99'una sahip olduğu iktisadi işletmesi olan ve belediyeye ait birçok tesisi işleten Bodrum Belediye Gıda A.Ş., bugünlerde darbe üstüne darbe yiyor.

Yıllardan beri hizmet veren Tepecik Kafe'nin SİT alanı üzerine kurulu olduğu yönündeki bir şikayet üzerine mahkeme kararıyla bugün yıkılmaya başlamasıyla önemli bir gelir kapısını kaybeden Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş.'nin, Şubat ayı sonunda verilen bir mahkeme kararıyla kapanan belde belediyelerden Bodrum Belediyesi'ne devrolunan ve Bodrum Belediyesi'nin de işletilmek üzere Gıda A.Ş.'ye devir ettiği tesisleri de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Kent Haber'in edindiği bilgilere göre Bodrum Kaymakamlığı, 6360 sayılı yasa gereğince kapanan belde belediyelerine ait bazı işletmelerin tüm malzemeleriyle beraber 01.04.2014 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle Bodrum Belediyesi Turizm İnşaat Gıda A.Ş.'ye tahsis edilmesi yönündeki meclis kararının, kanuna ve mevzuata aykırı olduğu, tahsis yapılan şirketin özel hukuk tüzel kişisi olduğu, tesislerin ihaleye çıkılarak tahsis edilmesi gerekirken bunun yapılmadığı gerekçesiyle iptal istemiyle Muğla 1. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Tarafların savunmalarını inceleyen mahkeme, tahsisin yapıldığı şirketin ortaklık yapısındaki %99'luk pay Bodrum Belediyesine ait olsa da, şirketin kamu kurum ve kuruluşu niteliği taşımadığı için belediyenin kendisine ait bir taşınmaz, tesis ve demirbaşı ihalesiz olarak bu şirkete devir edemeyeceği ve tahsis işlemlerinin iptal edilmesine karar verdi.

29 Şubat 2016 tarihinde verilen bu kararın, belediyeye tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay'da temyiz yolunun açık olduğu öğrenildi.

Oldukça yüksek miktarda vergi ve SGK borçları olduğu bilinen şirkete Bodrum Belediyesi 2013 yılının Ocak ayında 7 buçuk Milyon Lira, 2014 yılı Temmuz ayında ise 15 Milyon sermaye koymuştu. Geçen yıl Bodrum Otogar işletmesini büyükşehir belediyesine devretmek zorunda kalan Gıda A.Ş., liman işletmeleri ile ilgili de mahkeme sürecinin bitmesini bekliyor. Elinde en önemli gelir kalemi olarak Yarımada genelindeki mahallelerde faaliyet gösteren kafe ve çay bahçeleri kalan Gıda A.Ş.'nin bu kararın uygulanmaya konması sonrasında ise ekonomik olarak büyük bir darbe yiyeceği belirtiliyor.