Bodrum – Bodrum Etabı Başladı

Bodrum’da bu yıl 35’inci gerçekleştirilen 'Maximiles Black The Bodrum Cup' yelken yarışları Bodrum-Bodrum etabıyla start verdi.

Bodrum – Bodrum Etabı Başladı

Bu yıl 35'incisi gerçekleştirilen Maximiles Black The Bodrum Cup organizasyonu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin ziyaret edilmesiyle başladı. The Bodrum Cup filosu, daha sonra İstanbul Boğazı’nı geçti, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı önünde bir tören düzenledi, boğaz geçişi yaptı.

The Bodrum Cup filosu, İstanbul Boğazı’nı geçtikten sonra doğduğu topraklara, Bodrum’a geldi. Bugün de yarışların ilk startı verildi. Start törenine Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve organizasyon görevlileri katıldı.

Bodrum açıklarındaki törende protokol üyeleri Bodrum’da bu yıl vefat eden denizciler anısına denize çelenk bıraktı, akabinde saygı duruşunda bulunuldu. Sirenlerin çalmasıyla birlikte 35’inci The Bodrum Cup yelken yarışlarının Bodrum-Bodrum etabı başlamış oldu. Yarışların ilk etabına yarışı izlemek için gelenlerin yer aldığı teknelerle birlikte 150 tekne ve yaklaşık 1500’ün üzerinde denizci katıldı.  

ERMAN ARAS: YERLİ VE YABANCI 1500’ÜN ÜZERİNDE KATILIM VAR

Bodrum Cup’ın bu yıl 35’incisinin düzenlendiğini kaydeden Onursal Başkan Erman Aras, şunları dile getirdi;

“Her şeyin başlangıç noktası olan Selanik’ten başlamak istedik. 13 yatımız ile Selanik’e gittik ve çok duygusal anlar yaşadık. 20 gündür denizdeyiz. Oradan Çanakkale’ye geldik ve şehitlerimize teşekkürlerimizi ilettik. Atatürk’ün gözünü açtığımı yerden gözünü kapattığı yer olan Dolmabahçe’ye kadar seyrimizi yaptık. Dolmabahçe’de de bütün teknelerimizin üzerinde hem saygı duruşunda bulunduk hem de Atamıza ve bütün silah arkadaşlarına teşekkür ettik. Cumhuriyet onların bizlere emaneti. İstanbul Boğazı’nda yelken açan bütün guletlerimiz çok güzel görseller ile oradan ayrıldı, Bodrum’a kadar yarışarak geldik. Bugün de Bodrum Cup yarışını başlatmış oluyoruz. 5 gün sürecek ve yaklaşık 150 civarında yatımız denizde. Yerli ve yabancı 1500’ün üzerinde kişi var. Bodrum Cup’ta heyecanlı anlar bizi bekliyor” dedi.

YİĞİT EROĞLU: ÇOK İYİ BİR ORGANİZASYON

Atatürk’ün evinden Dolmabahçe’ye çok duygulu anlar yaşadıklarını dile getiren Colombaio teknesiyle Bodrum Cup’ta yer alan Yiğit Eroğlu, şöyle konuştu;

“Çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Biz nasıl Ata’mızın izinden gidiyorsak çocuklarımızı da o yolda gitmeleri için teşvik etmemiz lazım. Sadece kitaplardan okumakla, anlatmakla olmaz buraları görmek, gezmek ve hissetmek lazım. O yüzden Selanik çok önemliydi. Çok iyi bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Bodrumlu birkaç insanın bir araya gelerek bu işi yapalım diye yola çıktığı ve 35 yıldır yaptığı bir şey. Çok iyi noktalara gelmiş durumda. Bu yarış her sene daha kalabalık hale gelmeye başladı. Her sene daha fazla tekne katılıyor. Bizim Türkiye olarak bu geleneksel teknelerimizi artırmamız lazım. Bunları yaymamız, duyurmamız lazım. Bu organizasyonun aynı zamanda üretime, sanayiye, denizciliğe büyük katkıları var.”

Serenad teknesinin kaptanı Mehmet Çetin Bilgin, organizasyon kapsamında Atatürk’ün Selanik’teki evini ziyaret ettiklerini ve çok duygusal anlar yaşadıklarını ifade ederek şöyle dedi;

“Güzel bir yarış olacak. 35’inci sene. Hepimiz heyecanlıyız. Selanik’e gittik, Atamızın evini ziyarete gittik, 100. yılda. İnanılmaz duygulardı, tarifi yok. Tarif edilemez hiçbir şekilde. Oradaki yaşanan anılar, oraya gidiş maceraları. Hepsinin farklı bir aurası vardı. Hepimiz duygu dolu anlar yaşadık, heyecanlı anlar yaşadık. Çok güzel bir zaman geçirdik. Çok güzel bir fırsattı. Bize bu imkanı sağlayan Bodrum Cup’a da çok teşekkür ederiz. Atamızın doğduğu evden vefat ettiği eve kadar, Dolmabahçe’ye kadar gittik, tekrar onu selamladık ve kendi topraklarımıza geri döndük.”