BODRUM DEVLET HASTANESİ'NDE EBOLA ALARMI!

Bodrum'da yakalanan Kongo uyruklu kaçak, Ebola şüphesiyle Bodrum Devlet Hastanesi'ne...

BODRUM DEVLET HASTANESİ'NDE EBOLA ALARMI!
Bodrum'da yakalanan Kongo uyruklu kaçak, Ebola şüphesiyle Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, bir istihbaratı değerlendiren Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, iki gün önce kent merkezinde seyir halinde olan bir araca operasyon düzenledi. Operasyonda Türkiye'de yaklaşık 1 yıldır yasa dışı yollarla barındıkları öğrenilen 16 kaçak yakalandı.

İki gündür ilçe emniyet müdürlüğünde barındırılan kaçaklardan 32 yaşındaki Vero Kapınga'nın ateşinin yükselmesi, midesinin bulanması ve ishal olması üzerine Bodrum Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı.

Kongolu kaçağın tedavisi sırasında hastanenin acil servisi yaklaşık 3 saat süreliğine karantinaya alınırken, sağlık personeli ve hastane çalışanları görevlerine eldiven ve maske takarak devam etti. Hastanenin acil servisine gelen hastalar ise yetkililerce başka hastanelere yönlendirildi.

Bodrum Devlet Hastanesi Acil Servis Doktoru Hakan Çamlıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde hastaneye gelen Kongo uyruklu kişinin tedavisi boyunca hastanenin acil servisini kapattıklarını söyledi.

Bakanlık protokolünü uyguladıklarını belirten Çamlıca, "Kongolu ve yüksek ateşli olunca ve karın ağrısı tespit edilince biz bakanlığın izolasyon protokolünü uygulamak zorunda kaldık. Herkese maske ve eldivenlerini dağıttık" dedi.

Hastanın tüm tetkiklerini yaptıklarını ifade eden Çamlıca, şöyle konuştu:

"Hastamız şuanda gözlem altında. Gerekli yerlerle görüşmelerimizi yapıyoruz. Hasta kaçak olduğu için hangi yollardan geldiği bilmiyoruz. Diğer hastalarımıza da bulaştırmamak için servisi bir süre kapattık" dedi.

Öte yandan ilerleyen saatlerde hastane yönetiminden yapılan açıklamada ise gözlem altında tutulan ve kan değerleri ile diğer tetkikleri tamamlanan Kongo uyruklu hastada herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığı bildirildi.