Bodrum, Ebe Annesini Kaybetti...

Bodrum’un Ebe Annesi olarak bilinen Sabiha Öncel, bugün 98 yaşında hayata veda etti. Öncel, düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Bodrum, Ebe Annesini Kaybetti...

Bodrum’un Ebe Annesi olarak bilinen Sabiha Öncel, bugün evinde hayatını kaybetti. Öncel için bugün ikindi namazına müteakiben Bodrum Belediye Meydanı’ndaki Adliye Camii’nde bir cenaze töreni düzenlendi. 

Törene, Sabiha Öncel’in yakınları, çok sayıda seveni ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Sabiha Öncel’in cenazesi Torba Mezarlığı’na defnedildi. 

Bodrum’da görev yaptığı sürede 3 bin kişinin doğumunu gerçekleştiren ve 1977 yılında CHP’den Bodrum’un ilk kadın Belediye Başkan Adayı olan Sabiha Öncel, bir süredir yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar çekiyordu. 

Sabiha Öncel Kimdir?

Bodrum'un köklü ailelerindendir, 1926 yılında doğmuştur. 1938 yılında ilkokulu bitirip, İzmir Karataş Lisesinden mezun olduktan sonra Bodrum'a gelip Girelbelen, Yalıkavak, Gündoğan köylerinde öğretmenlik yapmıştır. Sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ve Haseki Hastanesinde çalışmıştır. Antalya Doğum Hastanesi’nde de tek ebe olarak çalışmış, Ankara ve Hatay'da görev yapmıştır. 

1953 yılında memleketi Bodrum'a geri dönen Öncel, tek doktor olan hastanede ebe olarak çalışmaya başladı. Çok sevilen, başarılı ve fakirlere yardım eden bir insandı. O dönemde Bodrum'da iki üç cip vardı. Cipler işte olduğu zaman birçok hastalara yaya olarak gidiyordu. Bazı köylere atla, eşekle gidip doğum yaptırıyordu. Emekli olunca serbest olarak ebeliğe devam etti.