BODRUM KALESİ’NDE AĞAÇ KESİMİ TEPKİYE NEDEN OLDU!

Bodrum Kalesi’nde gece yarısı 4 adet ağacın kesilmesi tepkilere neden oldu. Gece...

BODRUM KALESİ’NDE AĞAÇ KESİMİ TEPKİYE NEDEN OLDU!
Bodrum Kalesi’nde gece yarısı 4 adet ağacın kesilmesi tepkilere neden oldu. Gece saatlerinde çekilen görüntülerde Bodrum Kalesi’nde bazı ağaçların kesildiği, kesilen ağaçların da vinçler ile taşındığı görüldü.

Geçtiğimiz günlerde Bodrum Kalesinde incelemelerde bulunan T.C. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Bodrum Kalesi’nde çalışmaların yüzde 60’ının tamamlandığını ifade ederek, kalenin Mayıs ayında turistlerin ziyaretine açılacağı kaydetmişti. Turizm Bakanı Ersoy, basının önünde yetkililere çalışmaların titizlikle sürdürülmesi yönünde talimat vermesine karşın, cep telefonu ile çekilen görüntülerde kaledeki ağaçların kesildiği görüldü.

Görüntülerde; Kale içinde bulunan ağaçların gece yarısı kesildiği ve vinç ile taşındığı net olarak görülüyor.

Konu ile ilgili yetkili birimlerden edinilen bilgilere göre ise peyzaj için dikilen 4 ağacın, kalede halihazırda yürütülen çalışmalar kapsamında Anıtlar Kurulu kararı ile kesildiği öğrenildi.

Ağaç kesimi ile ilgili olarak şahsi twitter hesabından bir twit yayınlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise "Müze ve Röleve Müdürlüğü'nün bilgisi dahilinde, Kale restorasyon projesi kapsamında dört ağaç kesildiğini üzüntüyle öğrendim. Belediye olarak ağaç kesimine karşı olduğumuz ilgili birimlere iletilmiştir..." ifadelerini kullandı.