Bodrum Mandalin Haftası Başladı

Bodrum’un Bitez Mahallesi'nde, Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen “Bodrum Mandalin Haftası”, Oasis Bodrum’da Yeşilden Turuncuya Yolculuk Sergisi ile başladı.

Bodrum Mandalin Haftası Başladı

Bodrum Yarımadası'na gönül vermiş sanatçıların "Yeşilden Turuncuya Yolculuk" Sergisi Oasis Sanat Galerisi'nde ziyaretçileriyle buluştu. Sergi açılışına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi Genel Koordinatörü Emel Çakaloğlu, Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, Bodrum Yadigarı sahibi Erman Aras, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. 

30 sanatçının birçok eserinin bulunduğu sergide, mandalinanın doğal güzelliğini yansıtan resimler, kültürel önemini anlatan heykeller, lezzetini ve kokusunu taşıyan fotoğraflar, seramikler, ekonomik değerini vurgulayan grafikler yer aldı. 

“SANAT, BİR MADDEYİ SONSUZLUĞA TAŞIYACAK YEGÂNE BİR ALAN” 

Sergide konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Sanat, bir maddeyi sonsuzluğa taşıyacak yegâne bir alan. Eğer madde ile sanat bir arada bulunursa hem daha büyük kitlelere ulaşıyor, hem de sonsuzluğa kavuşuyor. Mandalina ile sanatın birleşmesi Bodrum’un kültürüne çok önemli bir etki artı sağlamıştır. Tüm sanatçılarımıza emekleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras katılım belgelerini takdim etti. 

Mandalina Haftası’na destek veren Bitez Mahalle Muhtarı Seda Özgüçlü, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Değerli sanatçılara eserlerini bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyorum. Bu yıldan itibaren her yıl Aralık ayının 3’üncü haftası Bodrum Mandalina Haftası olarak kutlanacak. Hafta boyunca her güne yayılacak bazı etkinliklerimiz olacak. İlki de bu sergimizdi. Sergi çok beğenildi. Bu beni çok mutlu etti. Ben ve ekip arkadaşlarım mandalinanın değerinin daha iyi anlaşılması, kıymetinin farkına varılması için bu etkinliğe önayak olduk.”

30 sanatçının, 38 eserinin yer aldığı mandalina temalı sanat sergisi, 23 Aralık Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilir.

MANDALİN HAFTASINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

Bodrum Mandalin Haftası kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ise şu şekilde:

18-22 Aralık tarihleri arasında, Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu, Dereköy Ahmet Zeki Büyükkuşoğlu İlkokulu ve Ortakent Kerem Aydınlar Ortaokulu katılımıyla “Okullarımızda Mandalin Hasadı” etkinliği yapılacak.  

20 Aralık Çarşamba günü, Bitez TARKO Mandalin Bahçesinde saat 14.00’te Pınar Güney tarafından Mandalin ile Sirke Yapımı Atölyesi gerçekleştirilecek.

24 Aralık Pazar günü, Bitez Köy Meydanında 10.00-18.30 saatleri arasında Bodrum Mandalin Festivali kapsamında Ateş’in sunumuyla kortej, hasat, halk oyunları, çeşitli etkinlikler ve yarışmaların yapılacağı etkinlik finali yapılacak. 

Etkinlikte Aycan Adalı ve Aykoç Band konserleri ziyaretçilere eğlenceli saatler geçirtecek.