Bodrum Tiyatro Festivali Başlıyor

Bodrum’da bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), yarın Bodrum Kalesi’nde Deli Dumrul oyunu ile başlayacak.

Bodrum Tiyatro Festivali Başlıyor

Tiyatronun bütüncül ve kapsayıcı sanat anlayışıyla kurgulanan Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), bu yıl ilk kez 3-16 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bodrum’a, farklı sanat disiplinlerinin buluştuğu yeni bir paylaşma ve tartışma platformu kazandırmayı hedefleyen festival, aynı zamanda kentin potansiyelini keşfetmek adına da önemli bir deneyim sunuyor. 

Tiyatro sanatçıları Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın genel sanat yönetmenliğini, Senem Öncüler Çetin ve Ümit Çetin'in koordinatörlüğünü yaptığı festival, 7’si yabancı olmak üzere 23 farklı prodüksiyona ev sahipliği yapacak. Festivalin açılışı, yarın (Cuma) saat 20.00’da Bodrum Kalesi’nde Deli Dumrul oyunu ile yapılacak. 

Festival öncesi Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Coşkun, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek “Tarih, kültür ve sanat kokan Bodrum, antik çağlardan beri sanatla yoğrulmuştur. Tiyatro, sanatın birleştirici güçlerinden biridir ve toplumsal yaşamda doğru iletilerle kentin bilinçlenmesini sağlar. Kadim Karya medeniyeti olan Bodrum Belediyemiz ve yöneticileri olarak çağdaş, yenilikçi ve katkı sunan tüm organizasyonlara kucak açmakta, her zaman kültürel ve sanatsal etkinliklerin içerisinde yer almaktayız.” dedi. 

“BOTİF, BÜTÜN KIŞ BODRUM’DA”

Festivalin sanat yönetmenlerinden Övül Avkıran ise festival mekanlarından biri olan Inspera’daki teknik bir aksaklıktan dolayı oradaki etkinlikleri yapamayacaklarını dile getirerek “Festival için açılışının merakla beklediğimiz Inspera Bodrum sahnesinde yer alacak programımızı önümüzdeki aylara yayarak BOTİF olarak varlığımızı festival ortağımız olan Inspera Bodrum içinde bütün bir kış sürdürerek koruyacağız. BOTİF, bütün kış Bodrum’da.” diye konuştu. 

Festivalin sanat yönetmenlerinden Mustafa Avkıran, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, BOSAV Başkanı Süleyman Uysal ve Inspera Bodrum’dan Mert Osman Can’a destekleri için teşekkür etti. 

Bodrum Kalesi, Nurol Kültür Merkezi, Herodot Kültür Merkezi ve STS Bodrum teknesinde gerçekleştirilecek festivalle ilgili detaylı bilgi, https://botif.org/  adresinden alınabilir. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında, bu toprakların yüzyıllık zenginliğini çağdaş danstan performatif sunuma, dans tiyatrosundan konserlere ve müzikli edebiyat okumalarına uzanan programıyla Bodrum’a taşıyan festival için tüm biletler Biletinialda!