Bodrum’da 6 Şubat Anması

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitiren on binlerce vatandaş, Bodrum’da anıldı.

Bodrum’da 6 Şubat Anması

Sabaha karşı Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi, Sol Parti, Dem Parti ile Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) temsilcileri, depremde hayatını kaybedenlerin anısına mum yaktı. Depremin meydana geldiği saat olan 04.17’de saygı duruşu yapıldı.

Anma etkinliği ile ilgili yapılan ortak basın açıklamasında, bölgede hala yaşanan barınma sorununa dikkat çekilerek, deprem anından itibaren yapılan çalışmalar ile ilgili iktidar sert sözlerle kınandı. “6 Şubat'ı unutmadık, unutturmayacağız.” denilen açıklamanın sonunda sorumlulardan hesap sorulacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

“Soruyoruz, soracağız: Sorumlular kim? Suçlular kim? Milyonlarca liralık deprem vergilerinin nereye harcandığını soruyoruz, soracağız. Depremde devletin günlerce, haftalarca, aylarca nerede olduğunu soruyoruz, soracağız. Televizyonlarda yapılan sadaka şovlarıyla toplanan milyarların nereye kaybolduğunu soruyoruz, soracağız. Çıkarılan imar aflarına ve göz yumulan çürük binalara verilen ruhsatlara kimlerin imza attığını soruyoruz, soracağız. Kızılay'ın nasıl çadır sattığını soracağız. Yanıtlarını bildiğimiz bu soruları, suçluları unutturmamak için sormaya devam edeceğiz. Ve Türkiye'ye reva görülen bu kara kaderi değiştireceğiz. Depremin üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen karşı karşıya kaldığımız tablo her şeyden daha açıklayıcı: Başta depremzedelere çadır satan dönemin Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve Hatay'da yıkılan onlarca binaya ruhsat veren belediye başkanı Lütfü Savaş olmak üzere yetkililer hakkında tek bir soruşturma dahi açılmamışken, Hatay'ın seçilmiş milletvekili Can Atalay AYM'nin kararlarına uyulmayarak hapiste tutuluyor, çadır tüccarlarını ifşa etmek için sokağa çıkıp gözaltına alınan 87 arkadaşımız ise 7 Şubat Çarşamba günü yargılanıyor. Bu sorumsuzluk, bu arsızlık, bu pişkinlik değişecek. Türkiye bu zulme mahkum kalmayacak. Ne halka yaşatılan acılar ne de halka karşı işlenen suçlar unutulacak. Deprem enkazlarından nasıl dayanışma ile çıktıysak ülkeyi dönüştürdükleri enkazdan da aynı dayanışma ile çıkacağız.”