BODRUM’DA CADILAR BAYRAMI KUTLAMASI !

Bir Pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından...

BODRUM’DA CADILAR BAYRAMI KUTLAMASI !
Bir Pagan festivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılan 19.Yüzyıldan itibaren'de bir Amerikan popüler kültürü olarak tüm Dünyanın tanıdığı Cadılar Bayramı hergeçen sene daha fazla Türk tarafından da kutlanmaya başladı.
Bu yılki Cadılar Bayramı, Bodrum Latino Club ve Hadigari Disko’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Cadılar Bayramı nedeniyle düzenlenen kutlamalara gelenlerin ilginç kıyafetleri dikkat çekti. Genelde çalı süpürgeli cadı kıyafeti giyen davetliler arasında vampir, Zorro, Charlie Chaplin kılığına girmiş olanların yanı sıra çizgi film ve çizgi roman kahramanlarını canlandıran giysiler giyenlerde vardı.

Hadigari bar kış sezonu için düzenlediği kapalı mekanında davetlilere kapılarını açtı. Mekanı dolduran onlarca kişi cadılar bayramını kutladı.Kutlamalar hakkında Kent Mikrofonlarına bilgi veren Mekan İşletmecisi Hakan Aykan, Bodrum’da birkaç dönemdir kutlanan cadılar bayramını bu sene kendilerinin düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:
“Barı cadılar bayramına göre düzenledik. Dekor ve çeşitli değişiklikler yaptık. Katılım oldukça güzel oldu. Önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı var, orada da değişik etkinlikler ve canlı müzik yapmayı planlıyoruz. Kışın Bodrum’a bir hareket kazandırmaya çalışıyoruz. Yaz sezonu Ramazana kadar iyiydi ondan sonra biraz zayıfladı. Arkasından biraz toparladık. Kış sezonundan beklentilerimiz var. Kışın eğlence mekanları ne kadar açık olursa kış aylarını daha da iyi geçireceğimizi düşünüyorum.”

Gecede, Bodrum’da düzenlediği birbirinden değişik etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Mine Avukat Howie’de vardı. Howie, geceye davetli olarak katıldığını belirtti.Latino Clup’ta ise Birbirinden ilginç giysileri içinde latin ve tango danslarından örnekler sergileyen davetliler şovları ile alkış topladılar.

Davetlilerin, geç saatlere kadar çalan hareketli müzikler eşliğinde eğlendiği Cadılar Bayramı kutlamalarına gençlerin özellikle aileleri ile birlikte geldikleri gözlendi.

Cadılar Bayramının kökeni aslen Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivalidir.Samhain Festivali hasat mevsiminin bitişini kutlamak için gerçekleştirilir. Geleneksel olarak, festival kadim Paganlar tarafından kış için malzemelerin ve malların hazırlanması için kullanılırdı. Eski Gaeller şimdi Cadılar Bayramı olarak bilinen 31 Ekim'in yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağ yarattığına inanırlardı. Ölüler kötü niyetli ve tehlikeli kabul edilir, yaşanılan sorunlardan hastalıklardan ve kötü hasattan onlar sorumlu tutulurdu.Festivalde ateşler yakılır, genellikle kış için öldürülen hayvanların kemikleri bu ateşlerde yakılırdı. Raufun ruhları taklit edebilmek için maskeler ve kostümler giyilirdi.

Zamanla Hristiyanlığa adapte edilmiş, Azizler Günü'nün arifesi olarak kabul edilmiş, Pagan kökleri unutturulmaya çalışılmıştır.Buna rağmen Muhafazakar ve genellikle Katolik Hıristiyanlar genelde Cadılar Bayramı'nı kutlamazlar ve yanlış bulurlar.