Frizbi Turnuvası Düzenleniyor

Bodrum’da yaklaşık 50 sporcunun katılımıyla Ultimate Frizbi turnuvası düzenleniyor.

Frizbi Turnuvası Düzenleniyor

Bodrum ve Milas’ta frizbi sporunu yaygınlaştırmak için bir araya gelen frizbi tutkunları, Ortakent Müskebi Club Otel’deki çim sahada Ultimate Frizbi turnuvası düzenliyor. Aralarında yurtdışından sporcuların da bulunduğu yaklaşık 50 kişi, hafta sonu 2 gün boyunca düzenlenen turnuvada kıyasıya mücadele ediyor. 

Kadın - erkek karışık 5 veya 7 kişiden oluşan iki takımın sahanın ucundaki sayı bölgelerine frizbiyi paslaşarak düşürmeden götürmeye çalıştıkları yeni bir spor dalı olan Ultimate Frizbi, hakemsiz olarak oynanıyor. 2007 yılından beri Türkiye’de oynanan frizbide çoğu üniversite takımı olmak üzere 20’yi aşkın takım bulunuyor. 

Frisbi oyuncularından Can Paçacıoğlu, oyunun kurallarının Amerikan futbolunun temassız haline benzediğini dile getirerek şöyle dedi;

“Diski, futboldaki ceza sahası gibi belli alanlarda yakaladığınız zaman sayı alıyorsunuz. Diski düşürdüğünüz zaman karşı tarafa geçiyor. Bol efor isteyen bir spor. Kadın erkek karışık oynanıyor. O anlamda da özel bir spor. En önemli özelliklerinden biri, hakem yok. Tartışmalı pozisyonları iki oyuncu kendi arasında çözüyor. Çözemezse disk bir önceki noktaya gidiyor. Dünya şampiyonasında bile hakem olmuyor. Oyunun ruhu anlamında eşsiz bir spor.”

Ultimate Frizbi düzenleyen frizci antrenörü Cem Gürses ise frizbiyi yaygınlaştırmak için bu sporu düzenlediklerini dile getirerek şöyle konuştu;

“2 gün boyunca sabahtan akşama kadar maçlarımız var. İzlemeye gelecek herkesi bekleriz. Bu turnuva bir eğlence turnuvası. Korsan temalı turnuva. Organizasyon boyunca partilerimiz de oluyor. Spor yaparken içerisine eğlenceyi de katıyoruz.”