Bodrum’da İliç Tepkisi

Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunan Bodrumlu vatandaşlar, madeni kapatın çağrısında bulundu.

Bodrum’da İliç Tepkisi

Bodrum Adliyesi önünde bir araya gelen vatandaşlar, "İliç Faciasının Sorumluları Hesap Vermelidir" yazılı pankart açtılar. "İliç'in Hesabı Sorulacak" sloganları atan vatandaşlar adına basın açıklamasını İbrahim Özten okudu. Özten, şu ifadeleri kullandı;

"İliç Çöpler Kompleks Altın Madeni'nde yığın liçi sahasında meydana gelen kayma sonucunda yaşanan facia 9 çalışanın kimyasal zehirli atık altında kalmasına ve geri dönüşü mümkün olmayacak bir şekilde çok geniş bir alanda hava, su ve toprak kirlenmesine neden oldu. 

Yaşanılan felaket, tüm uyarılara rağmen önlem alınmaması, daha fazla kar ve rant için kapasite artışları ile daha fazla siyanürlü solüsyon kullanarak, fay hattı üzerinde, bilimsellikten uzak ve can güvenliğini gözetmeden devam eden üretim sonucu göz göre göre gelmiştir.

Bizler doğa hakkı savunucuları olarak bu yaşanılanın ülkenin en büyük ekokırım suçu olduğunu, İliç’in bir ekokırım suç mahallisi olduğunu biliyoruz. 

Bu suça sebep olan Anagold Madencilik ve taşeronları, madene “ÇED olumlu” ya da “ÇED gerekli değil” diyerek işletilmesine, kapasite artışına olur veren ve madenin denetimini yerine getirmeyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, daha önce meydana gelen siyanür sızıntısında soruşturmayı kapatan kamu görevlileri, davalarda görev yapan ve tarafsız davranmayan bilirkişiler ve tüm diğer sorumlular hakkında çevreyi kasten kirletmek ve görevi kötüye kullanmaktan yargılanmaları için suç duyurusunda bulunuyoruz.

Herkesi, kurumlar ve kişiler için hazırlanmış olan dilekçe örnekleri ile, bulunduğu yerdeki adliyelere başvurarak bu katliamın cezasız kalmaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz. 

İliç'in kaderi vahşi madenciliğe terk edilmek değildir! Vahşi madenciliğe karşı gelin hep birlikte İliç'in çıkaramadığı sesi olalım, bu katliama sebep olanlardan hesap soralım! Yeni İliç’ler yaşanmasın!"