Bodrum’da Taklit Ürün Denetimi

Bodrum’da faaliyet gösteren bazı işletmelere taklit ürün denetimi yapıldı.

Bodrum’da Taklit Ürün Denetimi

İlçe merkezinde Hilmi Uran Meydanı ve Terzi İbrahim Özkeskin Meydanı’nda faaliyet gösteren giyim dükkanlarına, çeşitli markaların avukatları ile taklit ürün denetimi yapıldı. 

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı denetimlerde, işletmelerin vergi levhaları da kontrol edildi. 

Bazı esnaflar ise taklit ürün denetimi yapılmasına tepki gösterdi. Erkan Gençdal isimli bir esnaf, “Bu böyle yapılmaz. Bütün turistler bizi izliyor. Bugün Alman gemisi geldi. Bu rezilliği herkes görüyor. Turizm bu mudur? Esnafız, burada ekmek kazanıyoruz. Başka bir şey değil. Çalmıyoruz, çırpmıyoruz. Alnımızın teriyle para kazanmaya çalışıyoruz.” dedi. 

TAKLİT ÜRÜN SATMANIN CEZASI 

Öte yandan Bodrum başta olmak üzere tüm turizm kentlerinde yaygın bir işkolu haline gelmiş olan taklit ürün satışı, yasal olarak cezası oldukça ağır olan bir suç sayılıyor. Türkiye’de, taklit ürün satmanın cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 61. maddesinde düzenlenmiş. Ceza kanunda, “marka hakkı ihlali” başlığı altında yer almaktadır ve “marka hakkının çiğnenmesi” suçunu tanımlamaktadır. 

Bu maddeye göre, başkasına ait bir markayı kullanarak mal veya hizmet sunan, satan veya piyasaya sürmek suretiyle marka hakkını ihlal eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca, taklit ürün satan kişi veya kurumlar, maddi tazminat ödemeye de mahkum edilebilirler. Marka sahibi, tazminat davası açarak, taklit ürünlerin neden olduğu maddi zararın karşılanmasını talep edebilir.