BODRUM'DAN YASA DIŞI GEÇİŞLER DURMAK BİLMİYOR...

Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adasına gitmek için botlarla denize açılan göçmenler...

BODRUM'DAN YASA DIŞI GEÇİŞLER DURMAK BİLMİYOR...
Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adasına gitmek için botlarla denize açılan göçmenler anbean kameralarca kayıt edildi.

Son günlerde Bodrum'un karşı kıyısı, Yunanistan'ın Kos adasında çıkan olaylarla dünya basınında geniş yer alan ve uluslararası basın kuruluşlarının daha fazla dikkatini çeken mülteci akını durmak bilmiyor. Daha iyi hayat şartlarına kavuşmak hayaliyle Yunanistan üzerinden Avrupa'ya kaçmaya çalışan göçmenler, uluslararası haber ajanslarının da haber konusu oldu. Haberciler, göçmenlerin yaşadıkları umuda yolculuk anlarını görüntülemek için Bodrum'a geldiler.

Gece saatlerinde Türk ve Suriye uyruklu organizatörlerin talimatlarıyla ticari taksiler ve minibüslerle denize açılacakları noktalara getirilen göçmenler için şişme botlar hazırlanıyor.

Kadın, çocuk ve gençlerin çoğunlukta olduğu göçmenler Ortakent-Turgutreis arasındaki kıyı şeridinde önceden belirlenen noktalara gruplar halinde getirilerek şişme botlarla denize açılmaları sağlanıyor.

Üstlerindeki can yelekleri ile düşük kapasiteli ve emniyetsiz şişme botlara koşar adım tıkış tıkış doluşan göçmenler, hayatlarını hiçe sayarak kürek çekiyor. Kıyıdan uzaklaşana kadar fazla dikkat çekmemek için kürek çeken göçmenler, bir süre sonra şişme bota takılan motoru çalıştırarak karanlık sularda Kos Adasına doğru yola çıkıyor.

Bir gecede çok sayıda şişme bot içindeki kaçak, Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botlarına aldırış etmeden denize açılırken, haberciler tarafından görüntülendi.

Denize açılan kaçakların bir kısmı Türk Sahil Güvenlik ekiplerince yakalanırken, istihap haddinin üstünde insan doldurulan bazı botların da kıyıya yakın noktalarda batma tehlikesi geçirdikleri için geri döndüğü öğrenildi.