Bodrumlu Hakemler Kokart Taktı

Bodrum’da FIFA kokartlı hakemler Halil Umut Meler ve Halis Özkahya’nın da katılımıyla hakem kokart takma töreni gerçekleştirildi. 

Bodrumlu Hakemler Kokart Taktı

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği(TFFHGD) Muğla Şubesi tarafından düzenlenen hakem kokart takma törenine Halil Umut Meler ve Halis Özkahya’nın yanı sıra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tutkun, TFFHGD Genel Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı ve Muğla Şube Başkanı Muhsin Erçetin, Muğla İl Hakem Kurulu Başkanı Ali Zağlı, Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Top, genç hakemler aileleri katıldı. 

Gecede bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Ayşenaz Gültekin Öncel, “Bugün Muğla’nın ve Bodrum’un tanıdık yüzleri ile bir aradayız. Biz, Bodrum Belediyesi olarak Bodrum halkının sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmesi için sporu kent yaşamının her alanına yaymaya çalışıyoruz. Bu anlamda hem takım hem de bireysel sporu herkes için erişilir kılmak istiyoruz” dedi. 

IĞDIR’DA 48 TANE BAYAN HAKEMLE KARŞILAŞTIM

TFFHGD Genel Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, konuşmasının başında futbolda kadın hakem sayısının artması gerektiğine işaret ederek “Bu sene Iğdır’da 48 tane bayan hakemle karşılaştım. Eğer Iğdır’da 48 kadın hakemimiz varsa Muğla’da, Antalya’da ve batı vilayetlerimizde bunun fazlasını beklemek durumundayız. İnşallah bunu da hep beraber yapacağız. Merkez Hakem Komitesi’ne de sesleniyorum. Eğer kadın hakemlerimiz başarılı ise ve koşularını yapıyorlarsa lütfen onlar da liglerde yerlerini alsınlar” diye konuştu.

BU İŞLER AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİLERİ İLE YÜRÜMEZ

“Ben Anadolu’daki hakemlerin hak ve hukukunu korumak zorundayım” diyerek açıklamasına devam eden Arıcı, federasyondaki baba-oğul meselesine değinerek “Eğer baba ve oğul Türkiye Futbol Federasyonu’nda gözlemci ve hakemse, baba oğlunun hakemliğinin devam etmesini istiyorsa kendi gözlemciliğini muhakkak bitirmesi gerekir. Bu işler ahbap-çavuş ilişkileri ile yürümez. O yüzden Merkez Hakem Komitesi’ne sesleniyorum” şeklinde konuştu.

Hakemlik mesleğinin zor bir meslek olduğuna vurgu yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Futbol, Türkiye’de kitlesel açıdan en yaygın spor. Futbolun vazgeçilmez unsurlarından biri de hakemlerimiz ve gözlemcilerimiz. Yıllar önce futbol oynayan, futbolun içinde olan bir insan olarak neden hakem olmadım, neden gözlemci olmadım diye üzülmüşümdür. Ama hakemlik fedakarlık isteyen, zor bir iş. Hakimlik ve hakemlik benzer işler. Adalet dağıtmak, uygulamak… Herkes hata yapabilir ama hakem yapınca gerçekten hatalar büyük gibi görünüyor.”

Gecede, 3’ü ilden bölgesel hakemliğe, 12 tanesi de aday hakemlikten il hakemliğe yükselen toplam 15 hakeme kokartları takıldı. 

Organizasyonda katılımcılar canlı müzik eşliğinde keyifli vakit geçirdi.