BODRUM'UN ÇOK ÖNEMLİ BİR EKSİĞİNİ KAPATACAK...

Bodrum’un uzun yıllardır konuşulan eksiklerinden biri olan Meyve ve Sebze Hali,...

BODRUM'UN ÇOK ÖNEMLİ BİR EKSİĞİNİ KAPATACAK...
Bodrum’un uzun yıllardır konuşulan eksiklerinden biri olan Meyve ve Sebze Hali, düzenlenen törenle açıldı. Halin, Karaova’daki tarımın gelişmesine büyük katkıları olacağı ifade edildi.

Torba Mahallesi’ndeki Geçici Hayvan Bakımevi yanına Kılıçlar A.Ş. tarafından açılan “Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Meyve ve Sebze Hali” hizmete girdi. 30 dükkanla hizmet verecek halin açılışına CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Karaova-Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Ali Öztürk, Bodrum Otelciler Derneği(BODER) Başkanı Halil Özyurt ve halin işletmecisi İzzet Kılıç’ın yanı sıra davetliler katıldı. Faaliyete giren halin Karaova ve Milas’taki kırsal kalkınmaya büyük katkıları olacağı, Bodrum’un kırsal bölgelerinde üretilen ürünlerin Kos Adası’na sevkiyatı yapılacağı ifade edildi.

Açılışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bodrum Meyve Sebze Hali’nin işletmecisi İzzet Kılıç, şunları söyledi;

“Bodrum’a böyle bir hal senelerdir yapılması gereken bir şeydi. Fakat 30 sene önce bir kooperatif kurulmuş, o kooperatiften sonra bir gelişme olmamış. O da bize nasip oldu. Bodrum için çok hayırlı bir şey yaptık. Bodrum’da tüketilen ürünlerin kimse nereden geldiğini bilmiyor. Karaova ve Milas’ta üretimler var. Biz bunları yaşatmak için böyle bir yola çıktık. Bu hal, Bodrum’a çok büyük bir kazanç. Neden' Kaçağı engelliyoruz. Her şey yasallaşmış oluyor. Yasallaşmasından Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne çok büyük bir gelir sağlanıyor. Malın üretildiği yerde künyeleri oluşuyor. Hal olmadığı için bu zamana kadar bunu kimse denetleyemiyordu. Hal açıldıktan sonra denetimler çok sıkı bir şekilde yapılacak. Mallar künyeli bir şekilde nereden geldiği, nereye satıldığı belirlenecek” dedi.

Hal sayesinde Bodrumluların daha ucuz fiyata ve daha güvenli şekilde meyve sebze yiyeceğini de söyleyen Kılıç, “Vatandaşlar daha uygun fiyata mal alacak. Neden' Üreticiden direk tüketiciye gelecek. Arada 2-3 tane el değiştirmeyecek. Bununla ilgili çok ciddi çalışmalar yapacağız. Üretimle ilgili de çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Buranın üretimle ilgili çok ciddi bir potansiyeli var. Fakat bu senelerdir yapılamamış. Karaova’da üretimle projelerimiz var. Çiftçinin buraya gelmesi gerekiyor. Çiftçi, üretirse gelir, satarsa gelir. Şu anda satamadığı için üretmiyor. Onun için böyle bir yola çıktık. Ali Öztürk’ün de bize büyük destekleri oldu” diye konuştu.

Kılıç, hal sayesinde Kos Adası’na da meyve sebze sevkiyatının yapılacağını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Halde 30 dükkan var, şu anda 22 firma faaliyette. 8 firma da gelmek üzere. Şu anda en öncelikli pazarımız Bodrum. Karşımızda Kos Adası var. Malları İtalya’dan geliyor. Ürünlerimiz oraya tekne ile 40 dakikada götürülebilir. Hedefimiz o. Buradan Kos Adası’na mal sevkiyatı yapmak, buradaki malı oraya satarak değerlendirebilmek” dedi.

KARAOVA BODRUM’A YETER...

Karaova-Der Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Ali Öztürk ise Meyve ve Sebze Hali'nin Karaova bölgesinin ekonomisine yapacağı katkılardan söz ederek, şunları dile getirdi:

“Biz çok heyecanlıyız. Karaova’da kırsal kalkınma projesi başlattık. Hedefimiz ekonomik kalkınma temelinde, üreten insanların hak ettiği yere gelmesini sağlamaktı. Biz de bu konuda 4 yıldır çalışıyoruz. İzzet Bey de bu tesisi yaparak buna çok büyük katkı sağladı. Biz de elimizden geleni yaptık. Ben iki şekilde bakıyorum; bir mühendislik hizmetleri konusunda, iki üretim konusunda. Bu projenin bütün problemlerinin çözülmesi konusunda ben de üzerime düşeni yaptım. Bir an önce hizmete girmesini sağladık. Diğer yandan daha büyük bir heyecan duyuyorum. Çünkü Karaova’da büyük bir üretim patlaması bekliyoruz. Karaova’daki insanlar orada üretecekler, Bodrum için çalışmış, üretmiş olacaklar. Bodrumlu da daha sağlıklı besinler tüketecek. Yedikleri şeyin nasıl üretildiğini görecek. Hayallerimizden bir tanesi de bu. Bir lafımız vardı; Karaova Bodrum’a yeter. Bunu önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bölgede üretimin yapılabilmesi için her türlü desteği sağlayacağız. Çalışmalarımızı üretim model ekonomisi üzerinde yürüteceğiz ki, üreticilerimizi destekleyelim. Bodrum’da turizm yapılacak, Karaova’da da tarım turizmi yapılacak. hedefimiz bu” dedi.