BODTO Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesine Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldi. 

BODTO Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesine Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale geldi. 

Bodrum Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi ile yaptığı işbirliği protokolü ile pek çok başlıkta belgelendirme sınavlarını yürütüyor. Konu ile ilgili yapılan düzenlemelerle; inşaat, metal, asansör, enerji, makine, elektrik-elektronik, otomotiv gibi sektörler olmak üzere 117 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsama alındı. Belgesiz çalışanlar için idari para cezaları uygulanıyor. İnşaat sektöründen sonra, Ticaret Bakanlığı tarafından 2019 yılı içerisinde emlak danışmanları ve ikinci el motorlu satış yapan işletmelerin yetki belgesi alması, mesleki yeterlilik belgeli olması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumluları Mesleki Yeterlilik Belge” sınavında başarılı olan adaylara belgeleri 24 Mayıs Cuma günü Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon tarafından verildi. Belge teslimi sırasında BODTO Başkanı Kocadon konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; 

“Ülkemizde mesleklerin standartlarının belirlenmesinin ardından, artık o işi standarda göre yapan yetkili kişilerin belgelendirilmesi süreci hızla devam ediyor. 2018 yılında Ticaret bakanlığımızın çıkardığı yönetmelikle artık ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım sorumluları ile emlak alım satım sorumlularımızın “mesleki yeterlilik belgeli” olma zorunluluğu getirilmiştir. Noterde yapacağınız işlemler, belediye ruhsat işlemleri kapsamında il ticaret müdürlüğünden yetki belgesi almak, bu yetki belgesine sahip olmak için ise mesleki yeterlilik belgesinin alınması ön şartımız.”. 

Bugüne kadar yaklaşık 75 kişiyi bu kapsamda belgelendirdiklerini belirten BODTO Başkanı, “Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda danışmak, başvuru ve sınav işlemleriniz için Odamız ile iletişime geçmenizi bekliyoruz. Belge almamış İkinci el motorlu satış, emlak danışmanlarımızın yasal süre başlamadan bu belgeyi alması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum” dedi.

Meslek standartları ve yeterlilik belgeleri ile ilgili başvurular ve sorularınız için Bodrum Ticaret Odası ile iletişime geçebilirsiniz; ilgililer yetkisi olmayan kişi ve kurumlardan alınan bilgilere itibar etmememeleri yönünde vatandaşları uyardı.