BOYD Gidişattan Kaygılı!..

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Bodrum’da maske ve sosyal mesafe tedbirlerine uyulmamasına tepki göstererek, "Böyle gidersek, ekonomiyi hareketlendirmek adına alınan açılım kararlarının ileride ekonominin dinamiklerini tamamıyla yok edeceği ve tamiri imkânsız sonuçlara yol açacağı endişesi içerisindeyiz" dedi.

BOYD Gidişattan Kaygılı!..

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, yaptığı yazılı basın açıklamasında önemli değerlendirmelerde bulundu. Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’ne çağrıda bulunan Karcılıoğlu, “Başta Belediye Başkanımız olmak üzere Kaymakamımıza ve diğer yetkili kurum ve kuruluşlara bu konuya el koymalarını, hem yaşayanları, hem gelen tatilcileri, hem de hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlara virüsün bulaş etkisini artıracak davranışlardan uzaklaştırmak, gerekli önlemleri kesintisiz ve radikal ölçülerde almalarını rica ediyoruz” dedi. 
 
BOYD olarak gelinen noktayı değerlendirmek üzere perşembe günü geniş katılımlı bir yönetim kurulu toplantısı yapacaklarını ifade eden Karcılıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Pandemi ilanının başladığı ilk günden başlamak üzere Dernek olarak çok yoğun bir dizi çalışmalar başlattık ve halen büyük bir ısrarla devam ettiriyoruz. Bu virüsün ne kadar acımasız ve öldürücü etkilerinin olduğunu, Avrupa ülkelerinde yaşanan büyük felaketleri izlemiş, bizde de alınan önlemlerle uzun süre evlere kilitlenmiş ve bu travmaları yaşamış insanların, yaz sezonun başlayacağı günlerde başta Bodrum olmak üzere tatil yörelerine akın edeceği konusunda tüm sektör bileşenleri olarak hem fikir olmuş idik. Nitekim beklenen oldu. Özellikle Bodrum'da çıplak gözle gördüğümüz şudur ki; Bu da, hem vatandaşlarımız hem tesislerimiz açısından, normalleşme kavramının yanlış anlaşıldığı ve ışık hızında bir normalleşme ile ne kadar karanlığa çıkılabileceği paradoksu yaşanıyor olmasıdır. Bugün itibariyle tüm sahiller doludur, sosyal mesafe, maske takma mecburiyeti diye bir uygulama neredeyse yoktur. Kafeler, restoranlar, AVM’ler aynı şekildedir.

Resmi bir açıklama olmamasına rağmen aldığımız duyumlar Bodrum’da vakaların ciddi ölçüde artmış olmasıdır. Bu rahatlığın ve vurdum duymazlığın COVID-19’a ne şekilde davetiye çıkartacağının bilinir olmasına rağmen ne yazık ki henüz bilinçlenememişiz. Yeni normalleşmenin hiçbir şekilde Turizme etkisi olmamıştır. Özellikle, halkın çoğunun geçim kaynağının Turizm gelirlerinden olduğunu düşünürsek, alınan önlemlerin yeterli olmadığı gözler önündedir. 

Bizler açılım kararlarına karşı değiliz, üzerinde durduğumuz nokta bölgemizde bu kararların ciddiyetle uygulanabileceği ve gerekli tedbir ve yaptırımların geniş tabana yayılmasının bir an önce sağlanabilmesidir. Böyle gidersek, ekonomiyi hareketlendirmek adına alınan açılım kararlarının ileride ekonominin dinamiklerini tamamıyla yok edeceği ve tamiri imkânsız sonuçlara yol açacağı endişesi içerisindeyiz. Ancak geldiğimiz bu noktada; gerekli önlemlerin acilen alınmaması durumunda sektörümüzün ve Bodrumu turizmimizin, 2021, 2022, hatta 2023’ün kaybediliyor olmasını tarihe not düşmek istiyoruz. Eğer bizler yabancı turist gelişlerini eskiden olduğu gibi sağlayamaz isek bu ülkede artık turizmden bahsetmemiz mümkün olmayacaktır. Bunun doğal sonucu olarak top yekûn etkilenecek turizm destinasyonlarının en başında Bodrumumuz gelmektedir.

Bodrumun stratejik hedefi, güvenli tatil destinasyonu ve güvenli yaşam alanı oluşturabilme olmalıdır. Bunun için atılan adımların ve amaçların çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Şu bir gerçek ki, yıllardır Bodrum tatil bölgesini Avrupa pazarlarında satan ve milyonlarca turistin bölgemizi ziyaret etmesini sağlayan yurtdışı tur operatörleri, bölgemizde atılabilecek küçük bir tohumun yeşermesini beklemekte olduğu inancındayız. Güvenli Otel, güvenli yolculuk, güvenli AVM, güvenli tur, güvenli tekne turu, güvenli restoran, güvenli market ve daha birçok noktada oluşturulacak ciddi bir standardizasyon mekanizmasının oluşturulması gerekmektedir. Böyle olabilirsek, güvenli bir destinasyon oluşturabilir ve hem yurt içi hem de yurt dışında Turizm sektörü adına, güvenli tatil destinasyonu oluşumunu gerçekleştirebiliriz.

“GEREKLİ ÖNLEMLER KESİNTİSİZ VE RADİKAL ÖLÇÜLERDE ALINMALI”

Şimdi ne olduysa oldu, kim geldiyse geldi sızlanmaları ve niye geldiniz feryatları yerine mevcut bu durumda yaşamak mecburiyetinde olduğumuz gerçeğinden hareketle, Başta belediye başkanımız olmak üzere Kaymakamımıza ve diğer yetkili kurum ve kuruluşlara bu konuya el koymalarını, hem yaşayanları, hem gelen tatilcileri, hem de hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlara virüsün bulaş etkisini artıracak davranışlardan uzaklaştırmak, gerekli önlemleri kesintisiz ve radikal ölçülerde almalarını rica ediyoruz.

Sektöre ilk Derneğimiz tarafından hazırlanan ve basın yoluyla da birçok defa pandemi karşısında alınacak önlemlerin, “Green Dot Zone” (YEŞİL NOKTA) projesi, çatısı altında toplanmasının destinasyon yönetiminde güvenli tatil ve güvenli yaşamı oluşturacak birtakım uygulamaların gerekli olduğunu belirtmiştik. Kaymakamlık, Belediye Başkanlığımız ve yetkili yerel kuruluşlar ile Sektörün bileşenlerini bir araya gelmesini hedefleyen bu proje ile bir an önce ‘Beyin Takımının’ oluşturulması ve stratejik hedeflerin belirlenmesi, uygulanması ve denetlenmesi konusunda bu çatının altında herkesin birleşmesi gerektiği inancındayız.

Bilimsel verilere ve sektörde sahada uygulanabilirliği ve “sürekli ve 7/24 kesintisiz denetim olgusu” ile donatılmış bu proje hazırlanmış iken, otellerde ve restoranlarda uygulanan hijyen denetimlerinin yeterli olmadığını görmekteyiz. Tüm gerekli önlemleri alan otelcilerimizle gurur duyuyoruz. Yapılması gereken ne ise yapmaktadırlar. Fakat pandemi kapsamında sadece otelcilerimiz değil, tüm sektör aktörlerinin de gerekli önlemleri alması için çaba harcamaktayız. Maalesef sektörün tek bileşeniyle olabilecek bir şey olmadığına inanıyoruz. Ne yazık ki geldiğimiz nokta bu ve bunun gibi önlemlerin çökme noktasına geldiğini de üzülerek görmekteyiz. 

Bu durumları değerlendirmek ve gerekli önlemlerin alınması noktasında sektörün etkili bir STK'sı olarak 18.06.2020 Perşembe günü saat 17:00'de Bodrium Otel'de geniş katılımlı Yönetim Kurulu toplantısı yapacağımızı ve akabinde aldığımız kararlar ile ilgili basın açıklaması yapacağımızı bilgilerinize sunuyoruz.”