BOYD'dan Radikal Tedbir Önerileri!

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) olağanüstü yönetim kurulu toplantısının ardından basın mensupları ile bir araya geldi.

BOYD'dan Radikal Tedbir Önerileri!

Koronavirüs tedbirleri ile Bodrum’da turizm sezonu açılırken turizmciler, zaten kaybedildiği ifade edilen sezonu en az zararla kapatmaya çalışıyor. 

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği de bu kapsamda olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Bodrium Otel’de yapılan toplantı sonrası, yönetim kurulu üyeleri basın mensupları ile bir araya geldi. Basın toplantısında bir açıklama yapan Dernek Başkanı Serdar Karcılıoğlu, şunları kaydetti:

"Turizm turizm olalı adından global olarak bu kadar bahsettirmedi. Dünya Covid-19 salgını nedeniyle, Turizm sektörü bu salgın karşısında en ciddi etkilenen sektörlerden biri oldu. Turizm, pandemi sürecinde hemen her bilimsel toplantının gündemine girdi. İnsan faktörü bizim sektörümüzün en belirgin taşı. Tüm turizm çalışanları, yerli ve yabancı müşteriler vb sektörün yapı taşlarının etkilenmemesi mümkün değildir. Salgın nedeniyle oluşan belirsizlik durumu, getirilen önlemler , hijyen kuralları, günlük vaka sayıları, uluslararası sınırların açılamaması, pandeminin yarattığı psikolojik ve sosyolojik gibi etkenler, turizm operasyonuna ciddi zararlar verdiğini biliyoruz. Alınan önlemler, havalimanı sertifikaları, oteller için getirilen güvenli turizm sertifikaları bir nevi önlemler zinciri oluştursa bile, maalesef turizmin toparlanabilmesi için yeterli olmadığı görüşü içersindeyiz. Öyle pratikte hiçbir karşılığı olmayan manifestolar, kriterler, sertifikalar ve süslü sözlerle hiç bir yere varamayacağımızı gördük. Bu süreçte biz biliyoruz ki, tüm basın ve yetkili ağızlar kısacası herkes en fazla turizm etkilendi dediler ama tedavi yöntemlerini kimse ortaya koyamadı. 

“PANSUMAN TEDBİRLER YERİNE GERÇEK BİR TEDAVİYE İHTİYAÇ VAR”

Oteli açıyorum dediğiniz marşa bastığınız anda sistem 7/24 durmaksızın çalışıp para öğütüyor. Bunun bir karşılığı olması lazım. Biliyoruz ki bu da bölgemize ve otellerimize gelecek turistle olmalıdır. O da maalesef yok. Böyle bir ortamda otel açmak ne kadar akıl karı bir durum. Sanki otellerimiz sırf ülke ekonomisinin çarkları hareket etsin istihdam yaratalım diye açılıyorlar. Bu çaba bu sektörü karanlığa doğru sürüklüyor zira motora yol verecek enerji yeterli değil hatta yok. Bu nedenle, Churcill’in ‘hiç bir kriz ziyan edilmemelidir’ ünlü sözünden hareketle, şimdi pansuman tedbirler yerine gerçek bir tedaviye ihtiyaç var. Çok net ve kısaca anlaşılabilir tedbirlerle çözüm arayacağız.”

“Nasıl ki tıp biliminin otoriteleri bu virüse yakalanmaktan korunmanın tek yolunu maske sosyal mesafe ve hijyen olarak belirlediler ise turizm bilimi de entübe durumdan çok basit şu tedbirlere odaklanmalıyız” diyen Karcılıoğlu, o tedbirleri şöyle sıraladı:

“Tüm destinasyon bölgesini ilgilendiren radikal kararlar alacağız

- Belki de nöbet sistemi ile açık kalacak otellerimizin dışında diğer tüm tesislerimizle içeriye dönmeliyiz

- Otellerimizi en büyük eksiği olan eğitimsiz ara eleman sorununu gidermek üzere birer eğitim yuvasına dönüştürmeliyiz

- İstihdamı korumalıyız. Yoksa önümüzdeki yıllar yetiştirdiğimiz deneyimli çalışanlarımızı kaybetme noktasına geleceğiz. Bunun için devletin sağlayacağı fonlarla turizm çalışanları desteklenmeli. Bu şekilde hem istihdamı korumuş hem de dinamizmi sağlamış olacağız

- SGK vergi gibi devletin tahsil ettiği tüm paralar, su, elektrik, enerji gibi giderler ve kredi borçları en az üç yıl ertelenmelidir

- Temassız teknolojinin kullanılması ve yaygınlaştırılması sağlanmalı

- İç turizmine ağırlık vereceğiz. 

- Bölgemize gelen ziyaretçiler ve bölge insanlarımız hijyen kurallarını kesinlikle uygulayacak. Bununla ilgili eğitim, uygulama, denetim kuralları belirlenecek. Pazarlama ve iletişim araçları kullanılacak.

- Turizm, sağlık ve taşıma sektörü arasında kesinlikle bir işbirliği olmalıdır. Otellere sertifika getirdim ister sertifikanı al ister alma mantalitesinin olmaması gerekmektedir. 

- Destinasyon pazarlamasının etkin yönetilmesi sağlanmalı. Bölgenin pandemi sürecinde ortaya koyduğu çalışmalar ve etkinliğin iyi yönleriyle gündeme gelmesi çalışmalarının gerçekleştirilmesi. 

- Şu anda yaşamakta olduğumuz tedavi yöntemlerinde ısrar etmek bizi tamiri imkansiz sonuçlara doğru götürmektedir. Allah korusun bütün önlemler en üst düzeyde alınmasına rağmen otellerde ardı ardına vaka çıkması durumunda yaşanacakları hayal dahi etmek istemiyoruz. Böylesine seri vakalar otelleri isim olarak etkiler ama esas etki önce bölge sonra ülkeye zarar verecektir.”