Büyükşehir Analiz Raporunu Yayınladı

Geçtiğimiz haftalarda AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen'in, Yalıkavak Küdür Mevkii’ndeki arıtma tesisinden denize bırakılan atık suyu görüntüleyip, eleştirmesi haber bültenlerinde yer almıştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, Gökmen'in açıklamasından 1 gün sonra Yalıkavak arıtma tesisinden alınan atık su analiz raporunu açıklayarak, tahlillerin temiz çıktığını ifade etti.

Büyükşehir Analiz Raporunu Yayınladı

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edilen Küdür Yarımadası’nda denizden inceleme yapmış, denize bırakılan atık suyu görüntüleyerek paylaşmıştı. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada bahse konu arıtma tesisinden alınan atık suyun analiz raporunun temiz çıktığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tesis çıkış suyundan 25.08.2020 tarihinde numune alındı. Bakanlık tarafından akredite laboratuvar sonuçları açıklandı. Analiz raporu sonucunda “çıkış suyunun mevzuatta belirtilen standartlar dâhilinde olduğu tespit edilmiştir” denildi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Kanalizasyon (MUSKİ) tarafından işletilen Yalıkavak Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili 24.08.2020 tarihinde yerel medya ve sosyal mecralarda pis suyun doğrudan denize akıtıldığı iddia edilmişti. 

Söz konusu haberin yayınlanmasından bir gün sonra 25.08.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, tesis çıkış suyundan numune aldı. Bakanlık yetkilileri aldıkları numune örneklerini Bakanlık tarafından akredite edilmiş laboratuvara gönderdi. Bakanlık tarafından akredite laboratuvarın sonuçları açıklandı. Analiz raporu sonucunda “çıkış suyunun mevzuatta belirtilen standartlar dâhilinde olduğu tespit edilmiştir” denildi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün yanı sıra, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı ekiplerince 28.08.2018'deki denetlemede tesisin faaliyette olduğu, işletme açısından herhangi bir sorun olmadığı ve çıkış suyunun mevzuatta belirtilen standartlara uygun olduğu belirtildi.”

TÜM ANALİZ RAPORLARI YÖNETMELİĞE UYGUN

Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, tesis çıkış suyundan Kentsel Atıksu Arıtma Yönetmeliğine göre ayda 1 kere ilgili Bakanlıkça akredite laboratuvarlar tarafından düzenli olarak numune alındığı ifade edilerek "Analiz sonuçlarında mevzuatta belirtilen limit değerleri sağladığı ve olumsuz bir durumun olmadığı görülmektedir. Yalıkavak Atıksu Arıtma Tesisinin faaliyette olduğu ve çıkış suyu olarak Kentsel Atıksu Arıtma Yönetmeliğinde belirlenen standartlarda çalıştığı, bu verilerin gerek aylık analiz sonuçları ve gerekse denetlemelerle tescillenmiş olduğu görülmektedir" denildi.