Caretta İçin Seferber Oldular

Bodrum’da denizde bitkin halde olduğu görülen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, vatandaşlarca kıyıya getirildi. Kaplumbağa, daha sonra DEKAMER’e gönderildi.

Caretta İçin Seferber Oldular

Güvercinlik Koyu’nda denizde bitkin bir deniz kaplumbağasının olduğunu görenler, uzun uğraşlar sonunda hayvanı kıyıya getirdi. Üzerinde çok sayıda parazit bulunan ve ön yüzgecinin birinde hafif kanaması olan kaplumbağa için ilgili birimlere haber verildi. 

AKUT ekipleri gelinceye kadar kaplumbağa için seferber olan vatandaşlar, kaplumbağayı ıslak havlu ile sardılar, karnını doyurmaya çalıştılar. Mahalleli, 3 saat boyunca kaplumbağanın yanından bir an olsun ayrılmadı. 

Bölgeye gelen AKUT ekiplerince alınan kaplumbağa, Dalyan’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) gönderildi. 

3 saat boyunca kaplumbağanın yanından bir an olsun ayrılmayan Güvercinlik Mahallesi sakini Şefika Atabay, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Bu kaplumbağa karaya doğru gelmeye çalışıyormuş ama gelememiş. Sağ olsun buradaki vatandaşlar karaya getirdiler. Eşimle ile birlikte biz de kaplumbağanın yanına geldik. Çok bitkindi, bir şeyler yedirmeye çalıştık ama yemedi. Onu devamlı ıslak tutmaya çalıştık. Sonra AKUT ekipleri götürdü. İnşallah bir an önce iyileşir ve yaşadığı ortama geri döner.” diye konuştu.