CENAP TEZER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Geçen Pazar günü yaşamını yitiren Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nün kurucusu Cenap...

CENAP TEZER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Geçen Pazar günü yaşamını yitiren Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nün kurucusu Cenap Tezer, toprağa verildi.

Yaklaşık bir yıldır akciğer kanseri tedavisi gören 3 çocuk babası, petrol mühendisi Cenap Tezer, Pazar günü sabaha karşı evinde hayata gözlerini yumdu. Bodrum'da sanata ve sanatçılara olan desteğiyle tanınan Tezer'in ölümü, yakınları ve sanat camiasını yasa boğdu.

Tezer, için bugün Ortakent Kerem Aydınlar Camii'nde öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Törene, Cenap Tezer’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra eski bakanlardan Sümer Oral, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber, CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan, Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Gazeteci-Yazarlar Yılmaz Özdil, Hüsnü Mahalli ve Can Pulak'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Cenap Tezer’in cenazesi vasiyeti üzerine Yakaköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze töreninden sonra Tezer ailesi Dibeklihan’da taziye dileklerini kabul etti.

Cenap Tezer Kimdir'

1943’te, İstanbul’da, kendi değimiyle “Çarşı’nın göbeği’nde doğdu, İzmir Atatürk Lisesi’nde yatılı okudu. İTÜ’den diploma aldı, Türkiye’nin ilk petrol mühendislerinden biri oldu, baktı ki Amerikalılar petrol sektöründe Türkleri barındırmıyor, mecburen başka sektöre geçti, inşaatçılıkla uğraştı, tüm birikimini Anadolu kültürüne vakfetti, 2008’de Dibeklihan’ın temelini attı. 2019 yılına kadar Dibeklihan’ı yöneterek birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe imza attı. 10 Şubat 2019 tarihinde tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düşerek aramızdan ayrıldı.