Çocuk İçin Sanat Zamanı

Bodrum Girişimci İş Kadınları Derneği’nce "Bodrum'da çocuk için sanat zamanı!" isimli etkinlik düzenlenecek.

Çocuk İçin Sanat Zamanı

Bodrum Girişimci İş Kadınlar Derneğince çocuklara ücretsiz piyano kursu verebilmek için bir kermes düzenleniyor. "Bodrum'da çocuk için sanat zamanı!" isimli kermes, 26 Kasım Cumartesi günü Ortakent’teki Mu Art Restoran’da gerçekleştirilecek. Etkinlikten elde edilecek gelirle piyano alınıp öğrencilere ücretsiz kurs verileceği ifade edildi. 

Kermes ile ilgili Bodrum Girişimci İş Kadınları Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), sanatın çocuk gelişimi üzerinde oynadığı bu önemli rolü vurgularken sosyo-ekonomik durum, mültecilik, kültürel azınlık olma veya engellilik statüsünden bağımsız olarak toplumdaki her çocuğun sanata erişimini evrensel bir insan hakkı olarak savunuyor.

Ancak Türkiye’de sanat derslerinin okul müfredatındaki ağırlığının giderek azalmasıyla çocukların erken yaşlardan itibaren sanatla tanışmaları ve sanat yoluyla öğrenme deneyimleri kazanmaları için okul ortamı dışındaki sanat atölyeleri, önemli bir alternatif öğrenme ortamı olarak önem kazanıyor. Araştırmalar, çocuklar ve gençlerin zaten kısıtlı olan boş zamanlarını, çoğunlukla ev ödevi yapmak, TV izlemek gibi etkinliklerle geçirdiklerine işaret ediyor. 2013 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen bir çalışmada, sanat etkinliklerine gösterilen düşük ilginin nedenleri sorulduğunda, yakın çevrede bu tür programlar sunan kuruluşların bulunmaması, ekonomik sebepler ve çocukların isteksizliği dile getirilmişti. Sözü edilen bu çalışmada, sanatsal etkinliklere erişimde ailenin sosyoekonomik düzeyinin de belirleyici bir rol oynadığını günümüzde de çok bariz bir şekilde yaşıyoruz. Bu üzücü sebeplerden dolayı derneğimiz girişimci ve iş kadınları ile bir araya gelerek  "Bodrum'da çocuk için sanat zamanı!" sosyal sorumluluk ve farkındalık projesinde Bodrum'da ücretsiz piyano kursları verilmesi için bir araya gelerek birlik oldu.

Unutmamalıyız ki uygarlık doruğunun merdiveni sanattır. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün evlatları olarak hep birlikte Bodrum'da Çocuk için sanat zamanı diyoruz. Tüm Bodrum halkını bizlerle beraber olması için davet ediyoruz.”