Cruise Port'ta Acil Durum Tatbikatı

Bodrum Cruise Port’ta, Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatı yapıldı

Cruise Port'ta Acil Durum Tatbikatı

Bodrum'da faaliyet gösteren, dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding bünyesinde yer alan Bodrum Cruise Port, olası bir deniz kazası sonucu, petrol kirliliği zararını en aza indirmek amacıyla, Deniz Kirliliği Acil Müdahale tatbikatı gerçekleştirdi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün 5312 sayılı kanun uyarınca “Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerden Kaynaklanan Kirliliğe Hazırlıklı Olma" eğitimi ve tatbikatı düzenlendi. 

2023 sezonu içerisinde 100 civarında gemiyi ağırlayacak olan Bodrum Cruise Port, 6 ayda bir periyodik olarak Çevre Kirliliği tatbikatlarına devam ediyor. Tatbikat senaryosu gereği, limanda yakıt alan bir gemiden sızıntı olduğuna dair telsiz anonsu alındı. Anonsun ardından, acil müdahale ekibi, olay yerine intikal etti. Acil müdahale ekibi yayılımın kontrol altına alınabilmesi için, çekilen yağ bariyerleri ile deniz yüzeyinde oluşan kirliliğe müdahale etti. Deniz yüzeyinden toplanan kirlilik depolama tanklarına aktarıldı. Atıkların, lisanslı atık alım tesislerine gönderilmesiyle tatbikat sonlandırıldı. 

Her yıl iki kez Bodrum Cruise Port’ta yapılmakta olan tatbikata, Bodrum Liman Başkanlığı yetkilileri, tatbikat için yetkili danışman firma ve tüm liman personeli katıldı. 

Bodrum Cruise Port İşletme Müdürü Erkan Öztunalı, “Artmakta olan yat ve kruvaziyer hareketliliği için, bu tatbikatların önemi yadsınamaz. Personelimiz için tüm eğitimlerin tamamlanması hususunda gayret gösteriyoruz. Olası bir çevre kirliliğine müdahale konusunda ekip olarak hazırız” ifadelerini kullandı.