Deniz Dibi Temizliği 10. Kez Başladı

Bodrum’da “Deniz En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla gerçekleştirilen deniz dibi temizliği, bu yıl 10’uncu kez başladı. Deniz dibinden yine çeşit çeşit, çok miktarda atık çıktı.

Deniz Dibi Temizliği 10. Kez Başladı

Bodrum Belediyesi'nce 2015 yılında başlatılan deniz dibi temizliği kampanyası, bu yıl 10’uncu kez düzenleniyor. İlçede 13 farklı noktalarda gerçekleştirilecek temizlik faaliyetlerinin ilki Kumbahçe ve Paşatarlası sahilinde gerçekleştirildi. 

Denize kıyıdan ve tekneden olmak üzere farklı noktalardan giren gönüllü dalgıçlar, deniz dibindeki çöpleri, atıkların toplandığı teknelere çıkardı. Teknelere yüklenen atıklar, daha sonra Kumbahçe Meydanı’na getirildi.

Denizden çıkanlar arasında cep telefonundan matkaba, araç lastiklerinden içki şişelerine şemsiyeye kadar çeşit çeşit atık vardı. Kumbahçe Meydanı’nda sergilenen yaklaşık 250 kilogram atık, atık ayrıştırma merkezine götürüldü. 

Etkinliğe Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Başkan Yardımcıları Tanju Aksu ve Yaşar Çelikkan, belediye meclis üyeleri, ilgili birim amirleri ile personeller, Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu ve Atatürk İlkokulu öğrencileri katıldı. 

2015 yılında beri çalışmaya katılan dalgıç Öner Karaçiçek, “Bir farkındalık projesidir bu. Denizlerimizi temiz tutmamız lazım. Bunu, vatandaşlarımıza, gelen turistlerimize, herkese duyurmamız lazım. Denizlerimizi temiz tutarsak, yarınlara güzel günler ve canlılar için de temiz bir deniz bırakmış oluruz. Bu 10 yıl içerisinde denizde çok farklı atıklar gördük. Genelde vatandaşlarımızın attığı atıklar var ama rüzgarla uçan atıklar da var. Yani battaniyesinden arabasına, teknenin yataklarından akülere kadar birçok atık çıktı. Tencere, tava, bardak, çanak, çömlek. Hepsi çıktı hemen hemen. Bütün atıklar çıktı.” dedi. 

Dalgıç Deniz Büyüksöylemez de farkındalık yaratmaya çalıştıklarını ifade ederek şöyle konuştu;

“Gene denizlerimiz pis, gene farkındalık yaratmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, vatandaşları bilgilendirmek için. Bu şekilde devam edeceğiz. Aşağı yukarı 13 noktada deniz dibi temizliği yapacağız. Bugün nelerle karşılaştık? Alyan anahtarı bulduk mesela, bir takım. Gözlük bulduk, birçok şey var. Daha hiç kullanılmamış. Biz kendi ülkemiz kendimiz pisletiyoruz. Adam arabadan gidiyor, çöp atıyor falan. Zannediyor ki herhalde başka bir ülkede yaşıyor, başka bir dünyada yaşıyor, başka bir dünyayı kirletiyor.”

Meydanda sergilenen atıkları gören Mehmet Geçgin isimli vatandaş da çok üzücü bir manzara ile karşılaştığını belirterek “Denize böyle şeylerin atılması, kirletilmesi gerçekten çok üzüncü bir şey. Neticede deniz hepimizin. Gerçekten çok üzüldüm. Araba lastiği, şemsiye her şey var. İnanılır gibi değil. Olmasın. Hepimizin deniz, masmavi kalsın.” dedi.