Deniz ve Arkadaşları Anıldı...

Bodrum'da Deniz Gezmiş, Hüseyin Aslan ve Yusuf İnan için bir anma etkinliği yapıldı. Bodrum Belediye Meydanı’ndaki anma etkinliğine çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda vatandaş katıldı.

Deniz ve Arkadaşları Anıldı...

Anma etkinliğinde "Üç Fidanımızı Unutturmayacağız", "Denizlerin Yolunda Filistin'in Yanındayız" pankartları açıldı.

Açılış konuşmasını Sol Parti'den Aydın Doğer yaptı. Doğer, Deniz Gezmiş, Hüseyin Aslan ve Yusuf İnan'ı unutturmayacaklarını dile getirdi. Anmada Hakkı İlbeyi şiir okudu, Bülent Çatalkaya'nın bağlaması eşliğinde şiirler okundu. Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği adına Barkın Kurt, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Onursal Özbek ve CHP İlçe Başkanı Tuna Işın birer konuşma yaptı.

Daha sonra eline mikrofonu alan Aydın Doğer, "CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın'a teşekkür ederiz ama burada siyasi parti konuşmamız yoktu. Organizasyonumuz siyasi parti konuşmaları değil sadece ve sadece ortak metin, ODTÜ'lüler ve avukattı. Az önce yaşanan kargaşayı açıklamak için dile getirdim. Siyasi parti konuşmaları olmayacaktı." dedi. 

Ortak açıklamayı Emek Partisi İlçe Yöneticisi Yüksel Okyay okudu. Okyay, şunları dile getirdi;

"1960’lı yılların ikinci yarısında gençlik başta olmak üzere halkın yükselen mücadelesinin öne çıkardığı kişilerin bir bölümü çatışmalarda ve işkence tezgâhlarında katledildi. Bu mücadelenin simgeleri haline gelen Deniz, Yusuf ve Hüseyin, yoğunlaşan baskı ve terör eşliğinde 12 Mart faşist cuntası tarafından 6 Mayıs 1972’de idam edildiler. Onlar baskının, sömürünün olmadığı sınıfsız bir toplumun kurulması amacıyla, emperyalizme ve işbirlikçi egemen sınıfların köhne düzenine ve yöneticilerine karşı taviz vermeden mücadele ettiler. Bu mücadelenin tam zaferi, bugün de işçi sınıfının ve ezilen halkların, baskının ve sömürünün tüm biçimleriyle yok edildiği sınıfsız toplum davasının hedefi olmaya devam ediyor." dedi.