Denizci Kadınlar Bodrum'a Döndü

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Bodrum’dan Yunan adalarına yelken açan kadın denizciler Bodrum’a döndü. 

Denizci Kadınlar Bodrum'a Döndü

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Bodrum’dan Yunan adalarına yelken açan kadın denizciler Bodrum’a döndü. 

Deniz tutkunu kadınların bir araya gelerek kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek amacıyla oluşturduğu “Tutkumm” ekibi, 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları çerçevesinde Milta Marina’dan Yunan adalarına yelken açmıştı. “Tutkumm” teknesine yine kadınlardan oluşan “Nil” ve “Nora” adlı tekneler de eşlik etti. 

Bodrum'dan yola çıkan kadın yelkenciler, Leros, Kalimnos ve Lipsi adalarını kapsayan 5 günlük seyrin ardından Bodrum’a döndüler. 3 tekneyle Milta Marina’ya gelen 20 kadın, burada marina yetkililerince karşılandı. Kadınlara burada çiçek takdim edildi. 

5 günlük seyirleri ile ilgili Kent Haber’e konuşan “Tutkumm” teknesinin kaptanı Neşe Hasipek, şunları dile getirdi:

“110 mil yaptık. Ufak tefek sıkıntılarımız oldu tabi ki. 20 kadın, Yunan adalarında Yunanlıları şaşırtıp geldik diyelim. Çünkü 3 teknede 20 kadını görünce şaşırdılar. Bizi güzel karşıladılar ve tekrarını istiyorlar. Biz de tekrarını yapacağız. Sağ salim geldik. Küçük sıkıntılarımız da oldu. Bir arkadaşımızın cenova yelkeninde problem çıktı. Cenova indirmek zorunda kaldı. Hava biraz zorladı bizi. Ama olsun biz yaptık ve döndük. Bizi Lipsi’de oranın belediye başkanı karşıladı. Bir fotoğraf sergisine katıldık. Bizi orada ağırladılar. Güzel bir şey bu.”

Bundan sonra da projelerinin olduğundan söz eden Hasipek, “Önümüzdeki hafta burslu okuyan kız öğrencileri teknemizde misafir ediyoruz. Geçen sene etmiştik. 7’si ile 11’i arası tekrar genç kızlarımız gelecekler. Onları çıkartacağız. Bir deniz deneyimi yaşayacaklar. Teknede misafir olacaklar. Seneye de Kadınlar Barış Seyri’ni tekrarlayacağız. Bunu her sene 1 Eylül’ün içerisinde olacağı tarihlerde yapmayı planlıyoruz” dedi.