Denizciler Derneği Taleplerini Sıraladı

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Erdoğan, Bodrum’da deniz temizliği için yapılması gerekli çalışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Denizciler Derneği Taleplerini Sıraladı

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu olarak göreve geldikleri günden bu yana çevre temizliği konusunda duyarlı olmaya çaba gösterdiklerini dile getiren Erdoğan, araştırmalara göre deniz kirliliğinin %96’sının kara kaynaklı olduğunu söyledi. 

Denizciler Derneği olarak her yıl, bütün yaz boyunca Kisebükü, Oraklar, Tavşanburnu, Karaada, Haremten, Adaboğazı, Bitez, ve Çelebi adasından tonlarca çöpü kamu yararına ücretsiz olarak topladıklarını aktaran Erol Erdoğan, “Bize göre eksik, yapılması gerekli olanları gündeme getirmeye çalışıyoruz” diyerek şu açıklamayı yaptı; 

“1-) Pis su sıvı atık alım tekneleri yetersiz gelmektedir, tekne sayılarının arttırılması ve tekne alım kapasitelerinin yükseltilmesi için acele edilmesi gereklidir.

2-) Limanlardaki atık alım tesisleri yetersizdir. Çoğaltılarak faal hale getirilmesi gerekmektedir .

3-) Pis su sıvı atık alım ücretlerinin mümkün olduğu kadar asgari miktarda olması ve atık su vermeyi teşvik edici uygulamalar gerekmektedir.

4-) Teknelerimizde temizlik amacı ile deniz kirliliğine zarar vermeyecek marin ve doğa dostu deterjanlar kullandırılmalı ve deterjanların denizcilere maliyet fiyatına satışının yapılması gerekmektedir.

5-) Teknelerimize pissu arıtma sisteminin kurulması ve kabul edilmesi için devletimiz tarafından onay verilmesi, arıtma sisteminin temini için devlet teşviği  sağlanması ve arıtma cihazlarının maliyetine temin edilmesine yardımcı olunması gerekmektedir.

6-) Deniz dibi tabiatının korunması için teknelerimizi sık uğrak noktalarına Tonoz sistemi kurulması

7-) Sahil şeridindeki doğayı korumak için belirli yerlere babalar yapılması. Babalar dışında ağaç ve taşlara bağlamanın yasak hale getirilmesi.

8-) Belediyeler tarafından Sahil koruma ekibinin kurularak sahil şeridinin ve koylarımızın sahilden düzenli olarak takip ve kontrol edilmesi ve cezai şartlar koyulması.

9-) Belediyelerimizin her yıl yaptığı dere ve mazgal temizliklerinin daha sık ve dikkatli yapılması gereklidir.

10-) Ormanlar için de bir şey söylemek gerekirse yangınlar için uçak ve helikopterlerin çoğaltılıp yangın önlemlerinin arttırılması çok önemlidir.

11-) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tüm Belediyelerin biraraya gelerek evsel atıkların çok daha modern yöntemlerle berteraf edileceği tesislerin acilen ve en önemli konu olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

12-) Mavi yolculuk güzargahındaki tüm koylarımızın yapılaşmaya kapatılıp koruma altına alınması sahil şeridinin deniz turizm alanı olarak imar kayıtlarına tanımlanması gerekmektedir.”