Denizcilerin Sorunlarını Dinledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bodrum’da denizcilerle bir araya gelerek sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Denizcilerin Sorunlarını Dinledi

Bakan Adil Karaismailoğlu, Belediye Meydanı’nda çiçeklerle karşılandı. Bodrum Denizciler Derneği’ndeki toplantıya Bakan Karaismailoğlu'nun yanı sıra Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ve Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Bodrum Liman Başkanı Tuncay Aydın, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, denizciler ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizde hakikaten önemli işler yaptık ve yapmaya davam ediyoruz. Kara, hava, deniz yolları, haberleşme sektörü hep bakanlığımızın uhdesinde olan, çok önemli, hayatımızın, yaşamın içerisinde olan çok önemli sektörler. Amacımız sadece vatandaşımızın, milletimizin daha iyi şartlarda, daha iyi koşullarda yaşamasını sağlamak. Ayrıca sanayicimizin, üreticimizin önündeki bütün kısıtlamaları ortadan kaldırarak onların hem lojistik maliyetlerini azaltmak, çalışma koşullarını da ayrıca iyileştirmek. O yüzden denizcilik sektörü de en kıymetli işlerimizden bir tanesi. Biz diğer sektörlere ne kadar yatırım yapsak da sonuçta sektörlerin bütün buluştuğu yer denizlerimiz, limanlarımız, yanaşma yerlerimiz oluyor. O yüzden bütün sektörlerin entegre edildiği yerler olarak denizcilik sektörü kıymetlilerimizden bir tanesi. Birebir görüşmelerimiz, arazide, yerinde sorunları dinlememiz bizim açımızdan, sorunların çözümü açısından çok faydalı oluyor. O yüzden bugün sizleri dinlemek için buradayız. Notlarımızı alacağız, burada müdahale edebileceğimiz konular, sizin yaşamış olduğunuz sorunları veya sektörün önündeki daralmaları nasıl açabiliriz, onlarla sizin tavsiyeleriniz, fikirleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda da çözüm üreteceğiz. O yüzden sizin talepleriniz bizim için çok kıymetli. Bu sizin talepleriniz bizim çalışmalarımıza rehber olacak. ” ifadelerini kullandı. 

Toplantı daha sonra denizcilerin taleplerinin dinlenmesi ile devam etti. Bakanlık görevlileri bu bölümde basın mensuplarının kayıtları durdurmalarını istediler. 

Bodrum’daki denizciler, ilçedeki tekne bağlama sorununa dikkati çekerek İçmeler bölgesine yapılması planlanan Liman için destek istedi. 

Bodrum'da koylarda özel yatlar nedeniyle bağlama sorunlarının olduğunu ifade eden denizciler ayrıca Bodrum Limanı’na atık su bırakıldığını dile getirerek limanın temizlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Akbaş, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin limanı temizlemek için talepte bulunduğunu fakat Anıtlar Kurulu’ndan izin çıkmadığını dile getirdi. 

Kimi şoförler de 65 yaş üzerinin ücretsiz olarak taşınmasının istismar edildiğini ve kendilerinin ekonomik olarak zor durumda kaldıklarını söyleyerek bazı şoförlerin mesleği bıraktığını ifade etti. 

Bakan Adil Karaismailoğlu bunun üzerine “O, devletin vatandaşına verdiği bir haktır. Ama o hak da sizin zarar etmenizi sağlayacak bir haksa onu da farklı şekilde sübvanse etmek lazım. Onun da çözümleri var. Bir miktarı bakanlığın verdiği, diğerini de belediyeler üzerinden karşılayacak. Türkiye’nin her tarafından bu iş yapılıyor. Geri almak söz konusu olamaz. Devlet ve belediyeler ile sübvanse edilecek sistem diğer illerde de yapılıyor. İnşallah burada da yapılır.” şeklinde konuştu. 

Denizcilerin taleplerini not edip çözümü için çalışacaklarını söyleyen Karaismailoğlu, 6 yıl önce yapımı duran Yalıkavak yolu ile ilgili de “Yalıkavak yolunu yapıyoruz önümüzdeki günlerde hızlanacak.” diye konuştu. 

Toplantı sonunda Bakan Karaismailoğlu’na Bodrum’a özgü hediyeler takdim edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bodrum Liman Başkanlığı’nı da ziyaret etti.