Denizde Katliama Baskın!..

Gece saatlerinde Gökova Körfezi'nde avcılığa kapalı alanda yasadışı avcılık yapan dip Trol teknesinde, avlanması yasak ve koruma altında bulunan vatoz ve köpek balığı türleri bulundu. Tekneye ve yakalanan balıklara el konularak, ilgililer hakkında yasal işlem başlatıldı.

Denizde Katliama Baskın!..

Gökova Körfezi Akbük açıklarında, avlanmanın yasak olduğu kapalı sahada deniz ürünleri avcılığı yapıldığını tespit eden Akdeniz Koruma Derneği, Sahil Güvenlik ekiplerine bilgi verdi.

Bölgeye gelen Sahil Güvenlik ekipleri, avcılığa kapalı ve yasak alanda, dip trolü teknesi ile yasa dışı deniz ürünleri avcılığı yaptığı tespit edilen tekneye çıkarak arama yaptı. Sahil Güvenlik ekiplerinin teknede yaptığı aramada, teknenin güvertesinde çok sayıda avlanması yasak ve koruma altındaki vatoz ile köpek balığı türleri tespit edildi. 

Sahil Güvenlik ekipleri tekneye ve güvertede bulunan balıklara el koyarak tutanak tuttu. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri de teknede bulunan balıkları teslim almak için bölgeye hareket etti. Su Ürünleri Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri yasadışı avlanan balıklara el koyacak. Balıkların içinde yakalanması ve satılması yasak olan türler dışındaki, satılması serbest olan türler satılarak parası emanete yatırılacak.

Avlanmasının yasak olduğu bölgede yasa dışı avcılık yapıldığı gerekçesi ile tekne sahibine 1380 sayılı su ürünleri yasası, çevrenin kasten kirletilmesi ve çevre kanununun ilgili maddelerine muhalefetten yüksek miktarda idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.