Denizdeki Çalışma Tepki Topladı

Bodrum’da deniz içerisinde yapılan derinleştirme çalışması vatandaşların tepkisine neden oldu. Çalışma için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden izin alındığı ifade edildi.

Denizdeki Çalışma Tepki Topladı

Bugün öğle saatlerinde Ortakent sahili açıklarında denizde bir platform üzerinde kepçe denizin dibini kazmaya başladı. Sığlık alan olduğu için derinleştirme çalışması yaptığı ifade edilen kepçeyi gören vatandaşlar, sahildeki bir işletme tarafından yaptırılan çalışmaya tepki gösterdiler. İhbarın ardından Bodrum Belediye zabıta ekipleri bölgeye geldi. 

Deniz dibinin kazılmasına tepki gösteren vatandaşlar, “Burası suyun altındaki deniz çayırı ismi verilen bitki yüzünden korunan bir alan. Çünkü bu bitki suya yüksek miktarda oksijen sağlıyor. Besin zincirini tamamlıyor ve küçük balıkların büyümesini sağlıyor. Küçük balık yoksa büyük balık yok.” dediler.

Öte yandan yapılan çalışma için, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 15 Mayıs 2023 tarihinde Dip Tarama Malzemesinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği çerçevesinde alınan uygunluk belgesine istinaden Bodrum Liman Başkanlığı’ndan izin verildiği öğrenildi.

Verilen izne göre, sahildeki bölgedeki sığlık alandan alınacak 187 metreküplük malzemenin, Gökova Körfezi’nde izin verilen bölgeye döküleceği kaydedildi.