Denize 25 Bin Çipura Bırakıldı

Bodrum’da düzenlenen av sezonu açılış etkinliğinde deniz dibi temizliği yapıldı, denize 25 bin yavru çipura bırakıldı.

Denize 25 Bin Çipura Bırakıldı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Gündoğan Balıkçı Barınağı'nda düzenlenen etkinliğe Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Koray Kemiksiz, Türkiye Su Ürünleri Kooperatif Birliği Başkanı Ramazan  Özkaya , İlçe Tarım Müdürü Durmuş Çakır, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Barınakta temizlik yapan dalgıçların denizde "En büyük temizlik kirletmemektir" yazılı pankart açtığı programda katılımcılar, balıkçılıkla ilgili fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. 

Katılımcılar, daha sonra kovalalarla denize 25 bin adet çipura bırakıldı. Kovayla bırakılan çipuralar, denizin derinliklerine doğru yüzdüğü görüldü. Balık ekmek ikramı yapılan programda halkoyunları gösterileri sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalar yapıldı.

Türkiye Su Ürünleri Kooperatif Birliği Başkanı Ramazan  Özkaya  yaptığı konuşmada “Denizlerimizde 18 bin 796 tekne ile balıkçılık yapan balıkçılarımız, yılda 128 bin ton balık yakalayıp bir buçuk milyar ihracat yaparak 30 milyar Türk lirasıyla ekonomiye katkı sağlamaktadırlar. Ve dolaylı dolaysız 350 bin kişi bu sektörden ekmek yemektedir.” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Binlerce yıldır denizcilik kültürüyle yoğrulmuş bu topraklarda bu denizlerde yaşayan sevgili balıkçılarımızın yanındayız. Bu topraklar binlerce yıldır binlerce denizci yetiştirmiş. Bugün balıkçılarımızın bayram günü. Önümüzdeki sezonda avları daha bolsun, bizlere güzel balıklar getirsinler. Her zaman kazasız belasız bir av sezonu diliyoruz” diye konuştu.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, “Bir balıkçının ekmek teknesinin ne olduğunu son derece iyi bilen sizlerden bir kardeşinizim. Biz il müdürlüğü olarak bu denizlerin temiz ve bereketli olması, sürdürülebilir su ürünleri avcılığı ve gelecek kuşaklara bırakabilmek için sürekli çalışma içerisindeyiz. Bölgemize Türkiye’nin çeşitli illerinden amatör balıkçılar geliyor. Bölgemize gelen dostlarımız lütfen atıklarını denize atmasın. Av sezonumuzun bereketli, bolluk içinde olması ve kazasız belasız devam etmesini diliyorum. Vira Bismillah diyorum, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bodrum Kaymakam Vekili ve Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, “Balıkçılık anlamında önemli bir gün. Av yasağının son günündeyiz. Balıkçılık bugün başlamayan yüz yıllardır devam eden bir uğraştan bahsediyoruz. 250 sene sonra balıkçılık yine yapılacak biz olmayacağız, tek olacak olan plastik şişeler. Çünkü doğa onları 250 senede yok ediyor. Özellikle deniz temizliği konusunda daha titiz, daha duyarlı olmanızı rica ediyorum” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından balık mezatı yapıldı, pasta kesildi. Okunan duaların ardından kurdele kesilerek “Vira Bismillah” denildi. Program sonunda teknelere binen balıkçılar, sezonun ilk avı için denize açıldı. 

Muhabir: Hamdi Yörür