Denize Dolguya Suç Duyurusu

Bodrum’da sahile yaklaşık 400 kamyon hafriyat dökülmesi ile ilgili çevreciler suç duyurusunda bulundu.

Denize Dolguya Suç Duyurusu

Gündoğan Küçükbük Koyu’nda deniz kenarındaki bir parselde yürütülen inşaat çalışmalarında iş makineleri ve kamyonlarla denizin hafriyatlar doldurulması, Bodrum’u ayağa kaldırmıştı. Bodrum Belediyesince firmaya para cezası uygulanırken, söz konusu alan eski haline dönüştürülene kadar firmanın çalışma izinleri iptal edilmişti. 

Firma hakkında çevreciler suç duyurusunda bulundu. Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Mirbahattin Demir, Güney Şirin ve Nihat Koyuncu firma hakkında “Kıyıya ve denize hafriyat, moloz vb dökmek, çevreyi kasten kirletmek, haksız hukuksuz biçimde denizi doldurup arazi yaratmak” suçlarından Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

Güney Şirin, adliye önünde yaptığı açıklamada yapılan işlemin uluslararası sözleşmelere de aykırılık teşkil ettiğini ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Orada yapılan çalışma, kıyı kanununa, Barselona Sözleşmesi’ne, Bern Sözleşmesi’ne aykırılık teşkil ederken aynı zamanda suçtur. Bu konuda sorumluları göreve çağırmıştık. Bodrum Belediyesi inşaatın durdurulduğunu ve ceza kesildiğini ifade etti. Biz de bugün Bodrum Adliyesi’nde ilgili firma hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

Bu suç duyurusunu Bodrum’da yaşayan bir yurttaş, aynı zamanda Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Ekoloji ve Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi olarak yaptıklarını dile getiren Şirin, “Buradan tekrar yetkililere sesleniyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Bodrum Belediyesi’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Tarım ve Orman Bakanlığı’na hafriyatını denize dolduranlardan hesap sorulmasını, doldurulan hafriyatın boşaltılmasını ve gerekli işlemlerin yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz.” dedi.