Dereköy’de GES Projesine Karşı Çıktılar

Bodrum’un Dereköy Mahallesi’nde yapılması planlanan güneş enerji santrali ve enerji depolama tesisi için ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Dereköy’de GES Projesine Karşı Çıktılar

NOVUS Grup Yatırım Enerji Üretim A.Ş., Dereköy Mahallesi, 296 Ada, 16 Nolu Parsel üzerinde 10 megavatlık güneş enerji santrali ve enerji depolama tesisi yapmayı planlıyor. 14,5 hektar alan üzerinde planlanan proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği gereğince halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Bilgilendirilmesi ve Sürece Katılımı Toplantısı” yapıldı. 

Dereköy Mahallesi Muhtarlık Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri, NOVUS Grup Yatırım Enerji Üretim A.Ş ile ÇED projesini hazırlayan firmanın yetkilileri, Mahalle Muhtarı Cemal Akhan, mahalle sakinleri ve çevreciler katıldı.

Toplantının başında ÇED projesini hazırlayan firmanın yetkilileri sunum yaptı, ardından halkın görüş ve önerileri dinlendi. 

Toplantıya katılan mahalle sakinleri ve çevreciler, Kavakderesi mevkisine yapılmak istenen projenin narenciye ve zeytin bahçelerine yakın bir konumda olduğunu belirterek tarıma, bölgenin bitki örtüsüne zarar vereceğini; ayrıca Yarımadanın en büyük su havzasının bu bölgede olduğunu ve Kocadere’ye 150 metre uzaklıktaki GES projesinin doğal su kaynaklarını da olumsuz yönde etkileyeceğini ifade ederek karşı çıktılar.