Dev Operasyonun Zanlıları Tutuklandı!

Bodrum'da son yılların en büyük narkotik operasyonunda gözaltına alınan 4 zanlı hakim karşısına çıkarıldı. Adliyeye sevk edilen armatör A.K.E. ile M.Ş., A.O. ve İ.Ç. adlı şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dev Operasyonun Zanlıları Tutuklandı!

Bodrum’da 4 gün önce Sahil Güvenlik ve polisten kaçan lüks yatın 4 saatlik kovalamaca sonucu zor kullanılarak durdurulduğu ve toplamda 84 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiği olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişi, adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin emniyette verdikleri ifadede Sahil Güvenlik ve polisin takibi esnasında yatın gaz kolu takılı kaldığı için duramadıklarını söyledikleri öğrenildi. 

Olay, 26 Temmuz tarihinde Güllük Körfezi’nde gerçekleşti. Limana yanaşan 92 metre boyundaki 'Ocean Blue' isimli ticari gemide uyuşturucu madde bulunduğuna dair ihbar alan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, ticari gemiyi takibe aldı. Ticari geminin takibi esnasında Güllük Körfezi açıklarında ABD bayraklı 27 metre boyundaki 'Belgor' isimli lüks yatın ticari gemiye yanaşıp ayrılması üzerine ekipler ticari gemiyi durdurdu. 

4 SAAT SÜREN TAKİBİN ARDINDAN DURDURULDU

'Belgor' isimli yat, ekiplerin sesli ve görüntülü tüm ikazlarına rağmen kaçmaya başladı. ABD bayraklı yat, 4 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik dalış timi, 1 sahil güvenlik uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait 1 helikopter tarafından 4 saat süren takibin ardından ateş açılıp zor kullanılarak durduruldu. Olayda teknedeki 4 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

DENİZDE, KIYIDA VE TİCARİ GEMİDE UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan arama kararı doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekiplerince 'Belgor' isimli motor yat ile 'Ocean Blue' isimli ticari gemide ve denizde inceleme başlatıldı. Yapılan incelemeler sonucunda denize atıldığı tespit edilen 60 kilogram kokain ele geçirilirken, kıyıda yapılan incelemelerde de 21 kilogram kokain ele geçirildi. 'Ocean Blue' isimli ticari gemide ise 3 kilogram esrar ele geçirildi. Yakalanan ticari gemide, yatta, denizde ve kıyı şeridinde arama faaliyetlerine devam edildiği öğrenildi.

Lüks yatın operasyonda gözaltına alınan eski armatör A.K.E.’ye ait olduğu ortaya çıktı. 2 çocuk babası olduğu öğrenilen A.K.E.’nin bir süre önce işlerinin bozulduğu bildirildi. A.K.E., "Belgor" isimli tekneyi ise 7-8 yıl önce Yunanistan'daki ekonomik kriz esnasında 270 bin Avroya aldığı ve Türkiye'ye getirdikten sonra 200 bin Avro da kendisi masraf yaparak bu hale getirdiği kaydedildi. 

GAZ KOLU TAKILI KALDI SAVUNMASI

Şüphelilerin emniyette verdikleri ifadede gece yarısı düğüne gittiklerini, Sahil Güvenlik ve polis ekiplerinin takibi esnasında teknenin gaz kolu takılı kaldığı için duramadıklarını söyledikleri öğrenildi. 

OPERASYONDA ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCULAR GÖRÜNTÜLENDİ

Operasyonda kıyıda ve denizde ele geçirilen 81 kilogram kokain ile ticari gemide yakalanan 3 kilogram esrar maddesi, emniyetin Gümbet Mahallesi’ndeki binasında görüntülendi. 

ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Operasyonda gözaltına alınan zanlılar, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin geniş güvelik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, basın mensuplarının sorduğu ‘uyuşturucuyu nereye götürüyordunuz’ sorusunu yanıtsız bıraktılar.

Adliyeye sevk edilen armatör A.K.E. ile M.Ş., A.O. ve İ.Ç. adlı şüpheliler savcılık ifadlerinin ardından tutuklanma talebiyle hakim karşısına çıkarıldı. Zanlılar görülen celsenin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Muhabir: Hamdi Yörür