DHMİ'DEN İŞLETMECİLERE BÜYÜK KIYAK!

DHMİ’nin, Milas-Bodrum, Dalaman ve Antalya havalimanlarının kira borcunun yüklü...

DHMİ'DEN İŞLETMECİLERE BÜYÜK KIYAK!
DHMİ’nin, Milas-Bodrum, Dalaman ve Antalya havalimanlarının kira borcunun yüklü faizlerini sildiği, ana para ödemelerini ise iki yıl ötelediği ortaya çıkarıldı.

Sözcü Gazetesi'nden Kamil Elibol imzasıyla yayınlanan habere göre; Sayıştay'ın Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde (DHMİ) yaptığı denetimde Dalaman, Milas-Bodrum ile Antalya havalimanlarını işleten firmalara müthiş bir kıyak yapıldığı ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu'nun 2016/9738 sayılı kararları ile üç havalimanını işleten YDA, TAV ve IC-İçtaş firmalarından 2016 yılı Ekim ile 2017 yılı Ocak ayında tahsil edilmesi gereken 154 milyon 560 bin Euro'luk kira alacaklarının faizleri silinerek, 2018 yılı Haziran ayına “ötelendiği” belirlendi.

Sayıştay'ın konuya ilişkin hazırladığı raporda, Dalaman Havalimanı'nın 28 milyon 680 bin Euro, Milas-Bodrum Havalimanı'nın 25 milyon 380 bin Euro ile Antalya Havalimanı'nın 100 milyon 500 bin Euro'luk kira alacağının “faiz” tahakkuk ettirilmeksizin ötelenmesine karar verildiği ifade edildi. DHMİ Yönetim Kurulu ise bu firmalara dönük alınan öteleme kararını aynen uyguladı.

Raporda “İşletici şirketle birlikte bölgedeki mülki idare amirleri, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları, ticaret odaları, turizm ve havayolu şirketleri ile ortaklaşa çalışmalar yürütülmesi, otel ve uçuş paket programları ve bu programlara katılan şirketlere teşvik uygulaması gibi projeler geliştirilmesi uygun olacaktır” sözlerine yer verildi.