Diş Hekiminin İlk Sergisi

Gençlik yıllarından beri resim yapan Diş Hekimi Halime Ersoy, ilk kişisel sergisini Bodrum’da açtı. 

Diş Hekiminin İlk Sergisi

Gençlik yıllarından beri resim yapan Diş Hekimi Halime Ersoy, ilk kişisel sergisini Bodrum’da açtı. 

İstanbul Ümraniye’deki muayenehanesinde diş hekimliği yapan resim tutkunu Halime Ersoy, fırsat buldukça yaptığı resimlerden oluşan ilk kişisel sergisini Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi'ne açtı. Kokteylle açılışı yapılan sergiye sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu. 

Ersoy’un karakalem, yağlı boya ve kraft kağıdı üzerine matbaa mürekkebi ile yaptığı 32 çalışması, sanatseverlerin beğenisini kazandı. 

Açılışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Halime Ersoy, resme olan ilgisinin gençlik yıllarında başladığını ifade ederek şunları söyledi:

“Resim sergilerine gitmeyi, ressamların hayatını anlatan ve resimlerini aktaran kitaplar okumayı çok seviyordum. Basit desenler çiziyor yaptıklarımdan tatmin olmuyordum. Hobi tarzındaki resim kursları bana hiç hitap etmiyordu. 90'lı yıllarda ressam Kasım Koçak'la tanışmam bu anlamda benim için bir dönüm noktası oldu. Kendisinden 2 yıl ders aldım. Bir taraftan da mesleğim olan diş hekimliği çalışmalarımı sürdürdüğümden derslere daha fazla devam edemedim. Ama bu süre içerisinde aldığım sağlam eğitimin ışığında, işimden arta kalan zamanlarımda sürekli resim yapmaya devam ettim. 2014 yılında ressam Aysu Koçak'ın atölyesinde çalışmalara katıldım. Bu dönemde yaptığımız canlı model çalışmaları da resmime çok şey kazandırdı. Son olarak 2018_2019 döneminde Ressam Mustafa Özel'in atölyesinde desen ve canlı model eğitimi aldım. Başta Kasım Koçak olmak üzere üç hocama da resim eğitimime sağladıkları büyük katkılardan dolayı teşekkür borçluyum.”

Sergideki resimlerin bugüne kadar ürettiği eserlerden oluştuğunu dile getiren Ersoy, “İnsana ve insan psikolojisine olan ilgimden dolayı ağırlıklı olarak figür ve portre çalışmaktayım. Bunun yanında doğaya ve hayvanlara olan sevgim de resimlerime yansımaktadır. Süreç içinde resim ve diş hekimliğinin birbirini beslediğini ve desteklediğini fark ettim. Muayenehanemde sergilediğim resimlerimin hastalarımın ilgi ve beğenisini çekmesi, onlarla resim üzerine yaptığımız sohbetlerde, bana güvenen hastalarımın resim yaptığım için bana olan güvenlerinin daha da perçinlendiğini ve her kültür düzeyinden insanımızın aslında tanıştırıldıkları zaman sanata hiç de uzak olmadıklarını görmek beni çok mutlu etti her zaman” diye konuştu. 

Sergi, 20 Ağustos Salı gününe kadar açık kalacak.