DÜNYANIN EN GÜZEL KOYLARI BİRLİĞİ 8. KONGRESİ

Bodrum'da düzenlenen ''Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi''nde...

DÜNYANIN EN GÜZEL KOYLARI BİRLİĞİ 8. KONGRESİ
Bodrum'da düzenlenen ''Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 8. Dünya Kongresi''nde daha önce birlik başkanlığına seçilen Bodrumlu Galip Gür Başkanlık görevini devraldı.

Toplam 27 ülkeden 37 koyun üye olduğu birliğin Bodrum Karia Prenses Otel'de düzenlenen kongresine, 18 ülkeden 28 koyun temsilcilerinden oluşan 85 delege katıldı.

Başkan Galip Gür, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıl süreyle birlik başkanlığı görevini Fransız Jerome Bignon'dan devraldığını, başkanlığı süresince bakir koyların korunması için aktif bir yönetim tarzı izleyeceğini söyledi. Dünyada bakir koyların sayısının hızla azaldığını belirten Gür, geleceğe miras bırakılacak eşsiz güzelliklerin yitirilmemesi için çalışacaklarını kaydetti.

Amaçlarının, koyların doğal değerleri ve kültürleri ile dünyaya tanıtılmasını sağlamak olduğunu anlatan Gür şöyle konuştu;

''Dünyanın çeşitli bölgelerinden değişik karakter ve özelliklere sahip 37 değerli koyun üye olduğu birliğin amacı, bu koyların turizm ile iç içe gelişirken sahip olduğu eşsiz güzelliklerin ve değerlerin olumsuz yönde etkilenmesini önlemektir'' diye konuştu.

Birliğe üye koyların ortak sorunları bulunduğunu, bu sorunları aşabilmek için birlikte çalıştıklarını anlatan Gür, ortak sorunları ortak projelerle çözmeye çalıştıklarını kaydetti. Bir bölgenin turizme açılmasının faydası olduğu kadar, zararları bulunduğunu da ifade eden Gür, şöyle dedi:

''Turizm yaparken kendi yerel değerlerimizi, doğal güzelliklerimizi korumaya önem vermeliyiz. Eğer bunları göz ardı edip sadece turizme yönelik çalışmalar yaptığımız zaman geri dönülmez sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Türkiye dünyada farklı konuma sahip. Bu farklılıklarımızdan bir tanesi de dünya güzeli kıyılara sahip olmamız. Bu kıyılarımız bizi farklı kıldığı için, bizim bunları korumamız vazifemizdir.''

Gür, Dünyanın En Güzel Koyları Birliği kongresinin 2013 yılında Kamboçya'da, 2014 yılında ise Güney Kore'de yapılacağını bildirdi.

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği eski Başkanı Jerome Bignon ise Bodrum'u 41 yıl önce ziyaret ettiğini, o dönemde Bodrum'un doğal güzelliklerinin daha fazla olduğunu söyledi.

Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye has özelliklerin bulunduğunu ve bu özelliklerin korunması gerektiğini belirten Bignon, ''Türkiye bu özelliklerini koruyarak turizmini geliştirmeli. Doğa yıpratılmadan muhafaza edilmeli'' dedi.

Dünyanın hiç bir yerinde doğanın korunması için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını dile getiren Bignon, birlik olarak deneyimlerini kendi aralarında paylaştıklarını ve çözüm önerilerini tartıştıklarını belirtti.

Kongre, 14-15 Eylül tarihlerinde Yunanistan'dan birliğe yeni üye olan Patmos Adası'ndaki etkinliklerle sona erecek.

DÜNYANIN EN GÜZEL KOYLARI BİRLİĞİ

Dünyanın En Güzel Koyları Birliği fikri ilk olarak Fransa'nın Vannes kentinde yaşayan ve aynı zamanda bir gezgin olan Jean Manquat tarafından ortaya atıldı. Vietnam'ın Ha Long koyunu keşfeden Manquat, Vannes kentine döndükten sonra Turizm bürosu yetkilileri ile birlikte Ha Long koyu ile Morbihan koyunun kardeş koy olmasını gündeme getirdi. Merkezi Fransa'nın Vannes kentinde bulunan kuruluşun ilk görüşmeleri Fransızlar tarafından ilk olarak 12 Kasım 1996 tarihinde yapıldı. Dünyanın En Güzel Koyları Birliği 10 Mart 1997 tarihinde Berlin'de kuruldu.