EĞİTİM-SEN'LİLERDEN GÜLMEN VE ÖZAKÇA'YA DESTEK

Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliği üyeleri, Ankara'da açlık grevinin 2'inci ayına giren...

EĞİTİM-SEN'LİLERDEN GÜLMEN VE ÖZAKÇA'YA DESTEK
Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliği üyeleri, Ankara'da açlık grevinin 2'inci ayına giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek vermek için bir basın açıklaması ve sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara’da “işimi geri istiyorum” talebiyle süresiz açlık grevine başlaması ve eylemlerinin 2'inci aya yaklaşması nedeni ile tüm yurtta Eğitim-Sen'li öğretmenler ve bazı vatandaşların katılımı ile eş zamanlı olarak basın açıklaması ve sessiz oturma eylemi düzenlendi.

Bodrum belediye Meydanında da bir araya gelen Eğitim-Sen'li öğretmenler adına basın açıklamasını Ahmet Paksoy okudu. Açıklama zaman zaman atılan çeşitli sloganlarla kesildi.

Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Hükümetin, darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bin 542’si üyemiz, toplam 105 bin kamu emekçisi bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir. Sendikamız bu sürecin başından itibaren üyeleriyle dayanışma içerisinde olmuş, örgütlediği çeşitli eylem ve etkinliklerle yaşanan hukuksuzluklara karşı gerek ulusal gerekse uluslararası alanda emekçilerin taleplerini gür sesle dile getirmiştir. KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ise Ankara’da “işimi geri istiyorum” talebiyle süresiz açlık grevine başlamış ve eylemlerinde kritik bir döneme girmişlerdir. Bilindiği üzere Türkiye siyasi tarihinin en karanlık sayfalarının hızla doldurulduğu dönemlerde dahi temel yaklaşımımız “yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” olmuştur. Bu nedenledir ki örgütlü gücümüz ve tüm üyelerimiz, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarından ve yaşamlarından endişe etmiş ve etmeye de devam etmektedir.”

Basın açıklamasının okunmasının ardından sessiz oturma eylemi başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Bodrum Belediye meydanında Eğitimsenli öğretmenler ve konuya duyarlı yurttaşlar, yaklaşık bir saat süren sessiz oturma eylemlerinin ardından meydandan ayrıldılar.