EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Konacık Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen...

EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Konacık Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Altıncı Dönem El Sanatları Sergi Açılışı Konacık Belediyesi yanı Sarnıç Kültür Evi’nde yapıldı.
Sergi açılışına; Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Kutlu, Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ali Durmuş, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Derya Güven, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Konacık Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile 2009–2010 Eğitim - Öğretim yılı içinde hazırlanan Temel Devren, Tel Kırma, Ahşap – Cam Boyama, Takı Tasarım ve Biçki – Dikiş kurslarında; kursiyerlerin el emeği, göz nuru ile yaptıkları el sanatları, Belediye Yanı Sarnıç Kültür Evi’nde sergilenmeye başlandı. Konacık Belediyesi Pedasa Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile başlayan açılış kokteylinde gelen misafirlere ikramlar da yapıldı.
Altıncı Dönem El Sanatları Yılsonu Sergi açılışını yapmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun şöyle konuştu.
“6 yıldan buyana belediye başkanlığı görevini yürütmekteyim. Sayın Kaymakamımız, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayesinde ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz el sanatları kursları artık kurumsallaştı. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz el sanatları kurslarına bu yıl yaklaşık 150 kursiyerimiz katılmış ve sertifikalarını almışlardır. Konacık Belediyesi olarak el sanatlarını desteklemeye devam edeceğiz.”
Başkan Tosun, Kursiyer hocalarına ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Derya Güven’e teşekkür ederek, birer buket çiçek takdim etti.
Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu El Sanatları Kursları’nın Anadolu’dan hatta Orta Asya’dan gelen bir geleneğin devam etmesini sağladığını söyleyen Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü.
“ Buradaki bayanlarımızın giymiş oldukları temel devren kıyafetlerinin üzerindeki her figürde Anadolu’dan esintiler, geçmiş, vurgular ve işleyenin düşüncesi var. Bu Türk Kültürü’nün şimdiye kadar gelmiş geçmiş en güzel örneklerindendir. Düzenlemiş olduğumuz kurslar sayesinde vatandaşlarımızın özellikle de bayanlarımızın el becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz.”
Konacık’lı bayanların el becerilerini geliştirebilmeleri ile yörenin kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmak amacıyla açılan bu kurslar sayesinde İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden, 150 kursiyer de başarılarının karşılığı olan sertifikalarını almaya hak kazandılar.
El Sanatları Sergisinde satışa sunulan, örtüden takıya, tepsiden çerçeveye, birbirinden güzel eserler adeta kapışıldı.
Altıncı Dönem El Sanatları Yılsonu Sergisi 13–15 Mayıs tarihleri arasında saat:10.00 ile 16.00 saatleri arası görülebilir.