FAULLÜ REKABET

Kos Adası esnafı, turistlerin Bodrum'a alışveriş için gitmelerini engellemek için...

FAULLÜ REKABET
Kos Adası esnafı, turistlerin Bodrum'a alışveriş için gitmelerini engellemek için broşürlü karalama kampanyası başlattı. İngilizce ve Almanca olarak iki dilde basılan broşürde Bodrum esnafı dolandırıcı olmakla, sahte mal ve mücevher satmakla suçlanıyor. Kos Mevsimlik Şirketler Birliği ile Kuyumcular Birliği'nin ortaklaşa hazırladığı broşürde Türkiye ve Bodrum ile ilgili karalayıcı ifadeler göze çarpıyor. Broşürde Bodrum'da düşük kaliteli mücevher ve altın ile imitasyon kıyafet ve ayakkabı satıldığı iddia edilirken, turistlere "Doğu tüccarlığına teslim olmayın" uyarısı yapılıyor.
Turistlerin dolandırılıp paralarının geri verilmediği söylenen broşürde komisyoncuların para için turistlerin dolandırılmasını sağladıkları iddiası yer alıyor. Broşürün İngilizce bölümünde Bodrum'u övenlerin sadece oradaki esnaftan komisyon aldığı belirtilirken, hemen arkasına basılan Almanca bölümünde ise Bodrum'u tavsiye edenlerin ayrıca Bodrum biletlerinden de komisyon aldıkları iddiası bulunuyor.
Öte yandan Bodrum Çarşı Esnafı Derneği Genel Sekreteri Duran Öztürk, Kos Adası Mevsimlik Şirketler Birliği ve Kos Kuyumcular Birliği'nin hazırlatıp dağıttığı broşürlerin çirkin bir üslupla ve kötü bir içerikle yazılmış olduğunu söyledi. Duran, "Suyun iki tarafındaki esnaflar olarak barış, dostluk, kardeşlik içerisinde bugüne kadar karşılıklı alışveriş yaptık"dedi.
Çarşı esnafı da, broşürleri dağıtanları kınadıklarını dile getirdiler.